Kompostový čaj aneb naozajstné organické hnojivo

Chcete pestovať rastliny v BIO kvalite, ale zachovať pri tom výnos a zdravia rastlín ako keď je dopujete ťažkým hnojivom? Máme tu pre vás riešenie jedinečného organického hnojiva, ktoré je známe pod pojmom kompostovať (niekedy tiež kompostovej) čaj.

Pôda, substrát, zemina a kompostový čaj

Pre úspešnú úrodu plodov v BIO kvalite je dôležitá pôda a jej zloženie v ktorej rastlina rastie. Čím väčšie množstvo rôznych druhov baktérií a húb je v pôde alebo zemine, tým viac budú rastlinky prospievať. Tieto mikroorganizmy v pôde totiž rozkladajú organickú hmotu a premieňajú ju na živiny pre rastlinu. Tento pestrý pôdny život, ktorý chceme dosiahnuť má oveľa viac benefitov ako aktívny živiny pre rastlinu - organizmy v pôde produkujú antibiotiká a vitamíny.

Čo je to kompostový čaj?

Kompostový čaj je zmesou vody (bez chlóru) o izbovej teplote, kompostu a ďalších zložiek bohatých na mikroorganizmy. Kompostový čaj úplne zásadne obohatí pôdny život, čo z neho robí nepostrádateľného pomocníka všetkých organických pestovateľov. Kompostový čaj je potreba prevzdušniť po dobu 24-36 hodín. Počas fázy prevzdušňovanie môžete pridávať ďalšie prísady. Prevzdušnenie zmesi je veľmi dôležité pretože sa uvoľnia všetky potrebné látky v tekutine.

Systém na prípravu kompostového čaju

Kompletné systémy pre výrobu kompostového čaju môžete nájsť v špecializovaných predajniach, bývajú však finančne veľmi nákladné, čo sa oplatí v prípade poľnohospodárskych firiem. My sa tu zameriame na vlastný systém pre prípravu rovnako kvalitného kompostového čaju a za zlomok počiatočných nákladov.

Čo budeme potrebovať?

 1. Nádobu na vodu - vedierko, sud, nádrž
 2. Hadičku pre prívod vzduchu
 3. Vzduchovací kameň
 4. Akvarijné čerpadlo - výkon čerpadla musí zodpovedať objemu nádoby
  • 10l/min = 5l objem nádoby
  • 20l/min = 10l objem nádoby
  • 30l/min = 25l objem nádoby

Príprava kompostového čaju v 3 krokoch

 1. Na 1 liter vody bez chlóru a o izbovej teplote pridajte 1 lyžičku (15g) zmesi PK BOOSTER Compost TEE a 5ml prípravku ORGATREX
 2. Zmes nechajte 24-36 hodín prebublávať aby sa uvoľnili všetky aktívne látky
 3. Máte hotový kompostový čaj a ten nalejete priamo do pôdy k rastlinke, ktorú chcete posilniť. Na jednu rastlinu aplikujte pol litra kompostového čaju.

Kompostový čaj pripravujte podľa návodu tesne pred použitím a len v takom množstve, ktoré dokážete spotrebovať. Hotový čaj má trvanlivosť iba niekoľko hodín (maximálne 4). Preto čaj spotrebujte vždy maximálne do 4 hodín od skončenia prevzdušňovanie. Kladieme dôraz na to aby ste používali kvalitnú vodu bez chlóru, pretože chlór zabíja mikroorganizmy, ktoré potrebujeme. Ak máte k dispozícii len chlórovanú vodu, musíte ju niekoľko hodín pred prípravou aktívne prevzdušniť a chlór by sa mal odpariť. Prísady na kompostový čaj môžete začať pridávať po dvoch hodinách prevzdušnenie.

Odporúčanie: kompostový čaj bude ešte efektívnejšia ak pridáte jednu lyžičku (na 5 litrov čaju) prípravku MYCOTREX pol hodiny pred koncom prípravy.

Pri našom testovaní sme použili tieto komponenty pre zloženie celého systému:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie