Kompostový čaj aneb naozajstné organické hnojivo

Chcete pestovať rastliny v BIO kvalite, ale zachovať pri tom výnos a zdravia rastlín ako keď je dopujete ťažkým hnojivom? Máme tu pre vás riešenie jedinečného organického hnojiva, ktoré je známe pod pojmom kompostovať (niekedy tiež kompostovej) čaj.

Pôda, substrát, zemina a kompostový čaj

Pre úspešnú úrodu plodov v BIO kvalite je dôležitá pôda a jej zloženie v ktorej rastlina rastie. Čím väčšie množstvo rôznych druhov baktérií a húb je v pôde alebo zemine, tým viac budú rastlinky prospievať. Tieto mikroorganizmy v pôde totiž rozkladajú organickú hmotu a premieňajú ju na živiny pre rastlinu. Tento pestrý pôdny život, ktorý chceme dosiahnuť má oveľa viac benefitov ako aktívny živiny pre rastlinu - organizmy v pôde produkujú antibiotiká a vitamíny.

Čo je to kompostový čaj?

Kompostový čaj je zmesou vody (bez chlóru) o izbovej teplote, kompostu a ďalších zložiek bohatých na mikroorganizmy. Kompostový čaj úplne zásadne obohatí pôdny život, čo z neho robí nepostrádateľného pomocníka všetkých organických pestovateľov. Kompostový čaj je potreba prevzdušniť po dobu 24-36 hodín. Počas fázy prevzdušňovanie môžete pridávať ďalšie prísady. Prevzdušnenie zmesi je veľmi dôležité pretože sa uvoľnia všetky potrebné látky v tekutine.

Systém na prípravu kompostového čaju

Kompletné systémy pre výrobu kompostového čaju môžete nájsť v špecializovaných predajniach, bývajú však finančne veľmi nákladné, čo sa oplatí v prípade poľnohospodárskych firiem. My sa tu zameriame na vlastný systém pre prípravu rovnako kvalitného kompostového čaju a za zlomok počiatočných nákladov.

Čo budeme potrebovať?

 1. Nádobu na vodu - vedierko, sud, nádrž
 2. Hadičku pre prívod vzduchu
 3. Vzduchovací kameň
 4. Akvarijné čerpadlo - výkon čerpadla musí zodpovedať objemu nádoby
  • 10l/min = 5l objem nádoby
  • 20l/min = 10l objem nádoby
  • 30l/min = 25l objem nádoby

Príprava kompostového čaju v 3 krokoch

 1. Na 1 liter vody bez chlóru a o izbovej teplote pridajte 1 lyžičku (15g) zmesi PK BOOSTER Compost TEE a 5ml prípravku ORGATREX
 2. Zmes nechajte 24-36 hodín prebublávať aby sa uvoľnili všetky aktívne látky
 3. Máte hotový kompostový čaj a ten nalejete priamo do pôdy k rastlinke, ktorú chcete posilniť. Na jednu rastlinu aplikujte pol litra kompostového čaju.

Kompostový čaj pripravujte podľa návodu tesne pred použitím a len v takom množstve, ktoré dokážete spotrebovať. Hotový čaj má trvanlivosť iba niekoľko hodín (maximálne 4). Preto čaj spotrebujte vždy maximálne do 4 hodín od skončenia prevzdušňovanie. Kladieme dôraz na to aby ste používali kvalitnú vodu bez chlóru, pretože chlór zabíja mikroorganizmy, ktoré potrebujeme. Ak máte k dispozícii len chlórovanú vodu, musíte ju niekoľko hodín pred prípravou aktívne prevzdušniť a chlór by sa mal odpariť. Prísady na kompostový čaj môžete začať pridávať po dvoch hodinách prevzdušnenie.

Odporúčanie: kompostový čaj bude ešte efektívnejšia ak pridáte jednu lyžičku (na 5 litrov čaju) prípravku MYCOTREX pol hodiny pred koncom prípravy.

Pri našom testovaní sme použili tieto komponenty pre zloženie celého systému: