Čo robiť, keď slnko nestačí? Umelé osvetlenie alebo zázrak, ktorý si vaše rastliny zamilujú

Čo robiť, keď slnko nestačí? Umelé osvetlenie alebo zázrak, ktorý si vaše rastliny obľúbia

V posledných rokoch sa pestovanie rastlín mimo vonkajších priestorov stáva čoraz obľúbenejším medzi pestovateľmi. S dobu ide vpred, spolu s ňou aj technológie, a ľudia sa snažia udržať krok, čo často vyžaduje vyskúšanie nových techník a postupov pri pestovaní rastlín. Každý správny pestovateľ si veľmi dobre uvedomuje, že slnečné žiarenie je pre rastliny jednou z najdôležitejších potrieb. Ale čo robiť, ak rastlina nedostáva dostatok slnečného žiarenia?
 
V lete sa tento problém často nevyrieši, a rastlinám sa dariť perfektne, ale počas zimy, ak chce človek v pestovaní pokračovať, musí siahnuť po rôznych alternatívach, ktoré nahradia slnečné svetlo. Veľmi efektívnym riešením nahrady slnečného svetla sa osvedčilo LED osvetlenie, ktoré zažíva medzi pestovateľmi obrovský boom.
 
Alternatív umelého osvetlenia pre rastliny je hneď niekoľko, a preto by bolo dobré, keby sme o každom z nich niečo povedali, predstavili jeho výhody a vybrali to najlepšie, ktoré spĺňa všetky požiadavky, za ktoré nám naše rastliny odmenia najlepším spôsobom - kvalitným rastom a hojnou úrodou.
 

Aké existujú typy pestebných svetiel a ktoré sú tie najlepšie?

Žiarovka s wolframovým vláknom

  • Klasická žiarovka je najznámejší, ale aj najmenej efektívny zdroj svetla. Pri pestovaní však funguje skôr ako zdroj tepla ako svetla. Nákupná cena žiaroviek je veľmi nízka, ale pri svojej nízkej efektivite nás nakoniec vyjde najdražšie. Pre pestovanie izbových rastlín by mohla byť táto žiarovka postačujúca, ale napríklad pre pestovanie zeleniny by vám tento umelý svetelný zdroj neposlúžil dobre. Životnosť žiaroviek sa často pohybuje okolo 750 až 1000 hodín.

Fluorescenčné žiarovky

  • Fluorescenčné svetlá zahŕňajú zářivky a CFL lampy. Mal by ste si zakúpiť len T5 alebo T8 zářivky označené HO, ktoré majú plné spektrum svetla (FS). Tie, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch a veľkých reťazcoch, nie sú vhodné na pestovanie, takže o ich kúpe nemusíte uvažovať. Ich životnosť sa často pohybuje okolo 20 000 hodín.

Výbojky s vysokou intenzitou

  • Tieto svetlá zahŕňajú sodíkové výbojky, vysokotlakový sodík a rôzne kovy. Všetky tieto zdroje vyžadujú veľký výkon na dosiahnutie vysokého ionizačného napätia. Tento druh umelého osvetlenia rastlín je určite lepší ako prvé dva spomínané. Často produkujú najviac tepla, a to až do 250°C. Už len skutočnosť, že väčšina energie sa premení na tepelné žiarenie a nie svetlo, nám hovorí, že toto nie je najvhodnejší zdroj svetla pre rastliny. Pre ich použitie je typické používať extra ventilátory, ktoré regulujú klimatické podmienky v miestnosti. Ich životnosť sa často pohybuje okolo 10 000 hodín.

Plazmové svetlá

  • Zaručujú plné spektrum svetla bez elektród a vlákien. Sú účinné podobne ako CFL lampy, ale bohužiaľ produkujú veľa tepla a sú náročné na vysoké počiatočné náklady. Ich životnosť je približne 20 000 hodín.

LED technológia 

  • A teraz máme najlepšiu možnosť - LED osvetlenie, ktoré si vaše rastliny zamilujú už pri prvom zapnutí. V poslednej dobe zažívajú LED svetlá obrovskú obľubu medzi každým pestovateľom, ktorý sa rozhodol pokračovať vo svojom koníčku aj počas zimy v interiérovych priestoroch. Ich efektivita je maximálna, sú účinné a dosahujú vysoké výkony. Pri rovnakých alebo menších rozmeroch svietidiel ako u výbojkových alebo plazmových svetiel poskytujú rovnaké množstvo svetelného žiarenia s menšou tepelnou stratou a približne s polovičnou spotrebou elektriny. Ich životnosť je najvyššia zo všetkých uvedených - 50 000 hodín.