Organické a minerálne hnojivá pre pestovanie rastlín: rozdiely a výhody

Pěstovanie rastlín vyžaduje správny výber hnojív. Či už ste začiatočník alebo skúsený pestovateľ, porozumenie rozdielov medzi organickými, syntetickými, prírodnými a minerálnymi hnojivami je kľúčové pre dosiahnutie kvalitného výnosu. Napríklad organické hnojivá obsahujú látky živočíšneho a rastlinného pôvodu, zatiaľ čo minerálne hnojivá sú obvykle prírodného pôvodu, ale nie sú organické. Ak vám to zatiaľ nesedí, všetko vysvetlíme zrozumiteľnejšie nižšie v texte. V tomto článku sa budeme zaoberať rozdielmi medzi spomínanými typmi hnojív vrátane ich výhod a nevýhod pre pestovanie rastlín.

Organické hnojivá

Organické hnojivá sú základom úrodnej záhrady. Tieto hnojivá sa skladajú z kompostu, hnoja, zeleného hnojenia (rastliny, ktoré obohacujú pôdu dusíkom) a kvasených rastlinných extraktov. Tieto hnojivá uvoľňujú živiny postupne a pomaly, čo je pre rastliny veľmi prospešné. Okrem toho obsahujú celý komplex prírodných látok, ktoré podporujú zdravie a obranyschopnosť rastlín.

Organické hnojivá sú látky živočíšneho a rastlinného pôvodu, čiže niečo, čo bolo (alebo stále je) živé. Dôležité je si uvedomiť, že pojem "organický" neznamená nutne prírodný. Napríklad ropa je tiež organická substancia, ale má ďaleko kvalitného hnojiva.

Pri pestovaní hnojív sa používa prívlastok "organický" na označenie prírodného pôvodu - guáno, hnoj, kompost alebo aj tekuté prírodné hnojivá. Dôležité je si uvedomiť, že pojem "Organic" v angličtine znamená to, čo v Európe nazývame "Bio" - teda certifikované produkty ekologickej poľnohospodárstva. Avšak organické hnojivo nemusí nutne byť certifikované "Bio" hnojivo.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že organické zlúčeniny môžu byť produkované chemickou cestou, napríklad močovina alebo organické kyseliny. Tieto látky sa vyskytujú prirodzene v prírode, ale boli vyrobené človekom.

V každom prípade používanie organických hnojív prináša veľa výhod pre záhradu a rastliny. Sú bezplatné, pôsobia komplexne a podporujú zdravie a obranyschopnosť rastlín. Jedinou nevýhodou je zápach, ktorý pri ich príprave vzniká, ale trvá len tri týždne počas kvasenia. Potom máte pripravené hnojivo na celú sezónu.

Využitie organických hnojív je teda skvelou voľbou pre každého záhradkára, ktorý chce mať úrodnú záhradu plnú zdravých rastlín. Dôležité je si uvedomiť, že existujú rôzne druhy organických hnojív a každé z nich má svoje vlastnosti a využitie. Je dobré sa s nimi oboznámiť a vybrať si to najvhodnejšie pre vašu záhradu.