Jak vybrať správny napájací zdroj pre LED pásik

Máte vybraný LED pásek a snažíte se pro něj najít vhodné trafo? Ve zkratke je to výkon LED pásku na jeden meter krát počet metrov LED pásku plus 20%. Ak niekto stále tápe alebo ho zaujíma prečo a ako, tak čítajte ďalej.

Výber vhodného zdroja pre LED pásek v 5 krokoch

  1. Zistite akým napätím je váš LED pásek napájaný, ide o kľúčovú hodnotu. Štandardne sa ponúkajú 12V a 24V, menej bežné sú 230V pre tento typ nepotrebujete ďalší zdroj a môžete ho priamo napojiť do siete 230V / 50Hz.
  2. Uistite sa akým výkonom disponuje váš LED pásek. Najčastejšie predajcovia uvádzajú výkon na 1 meter LED pásu, ale nemusí to byť pravidlom, takže si to radšej overte. Typické výkony na trhu sa pohybujú od 4,8W/m do 24W/m. (POZOR: veľké obchodné reťazce radi využívajú nepozornosť a na sadu 5 metrov LED pásu uvádzajú výkon 24W, čo v skutočnosti znamená len 4,8W/m)
  3. Spočítajte koľko metrov LED pásu potrebujete napájať. Dajte si pozor pri pripájaní viac ako 10 metrov LED pásu z jednej strany - na druhom konci môže dôjsť ku strate svietivosti. Preto sa poraďte s elektrikárom v akej situácii zvážiť zosilňovač alebo napájanie z viacerých LED zdrojov na kratšie úseky pásu.
  4. Teraz využite druhý a tretí bod - vynásobte výkon LED pásku na meter s celkovou dĺžkou, ktorú pripájate. K tomuto číslu pripočítajte aspoň 20% rezervy pre menšie zaťaženie LED zdroja. Pri svietení viac ako 12 hodín denne odporúčame aspoň 30% rezervy pre dlhšiu životnosť.
  5. Praktický príklad: Kúpil som si 3,5 metrový LED pás s výkonom 12W/m na osvetlenie kuchynskej linky, aký zdroj by som mal zvoliť pre napájanie? Výpočet: 3,5 x 12 x 1,2 = 50,4. Potrebujeme LED zdroj s minimálnym výkonom 50W. Z našej ponuky by sme vybrali tento napájací LED zdroj 60W.