LED Technológie pre pestovanie
Ešte donedávna slúžila táto technológia iba ako kontrola funkcií elektronických zariadení. „LEDky“ však prešli rýchlym vývojom a teraz preberajú hlavnú úlohu v úlohe osvetľovania, najmä vďaka snahe uľaviť životnému prostrediu.
Prečo pestovať pomocou LED technológie?
LED svetlá charakterizuje zásadná vlastnosť, pri kombinácii rôznych čipov (diód) umožňujú namiešať ľubovoľné svetelné spektrum a dynamicky ho meniť. Keďže každá rastlina vyžaduje trochu iné svetelné podmienky, tak sú LED svetlá obrovskou výhodou. Spektrum vyžarovaného svetla je možné ľubovoľne prispôsobiť potrebám práve pre vašu rastlinu.
Najprv musíme pochopiť, čo je vlastne „to svetlo“. Svetlo je časť elektromagnetického žiarenia, čím väčšiu má frekvenciu, tým kratšiu má vlnovú dĺžku. Napríklad červené svetlo nájdeme v rozmedzí vlnovej dĺžky 620 – 750 nm a frekvenciou 500 THz, na druhom konci viditeľného spektra nájdeme modré svetlo v rozmedzí 450 – 475 nm a frekvenciou 730 THz.
Spektrum viditeľného svetla zachytávajúce jednotlivé farby podľa ich vlnových dĺžok.
Čokoľvek, čo vidíme pomocou zraku, že má farbu (alebo pigment) svetlo odráža alebo absorbuje. Pre rast rastlín sú najdôležitejšie chlorofyl A a B. Chlorofyly A i B absorbujú svetlo pri vlnovej dĺžke zodpovedajúcej práve modrej a červenej farbe. Napríklad zelené svetlo nevstrebávajú vôbec (alebo iba absolútne minimum), rastlina ho totiž dokonale odráža (to je mimochodom dôvod, prečo sú rastliny zelené, zelené svetlo na rozdiel od ostatných vlnových dĺžok nedokážu absorbovať).
|
Biele alebo viac-spektrálne svetlo pre pestovanie?
Teoreticky by svetlá pre rastliny mohli byť biele (obsahujúce všetky vlnové dĺžky cca 390-700 nm), ale rozhodne by to nebolo tak efektívne. Pretože klasické biele osvetlenie obsahuje vlnové dĺžky ideálne pre rast rastlín len minimálne alebo na úkor ostatných vlnových dĺžok, aby sme teda získali rovnaký efekt klasickým osvetlením, museli by sme svietiť na rastlinu dlhšie.
Rastliny sú schopné z prirodzeného bieleho (denného) svetla využiť iba asi 20%. Použijeme-li teda na nasvietenie rastlín len časť zo spektra, ktorú rastliny potrebujú a prijímajú dokonale (červená a modrá) môžeme tým zvýšiť účinnosť osvetlenia rastlín až o 80%.