Farba svetla, spektrá a naše klasifikácie LED svietidiel

Rozdelenie LED svetiel podľa toho, aké vlnové dĺžky, inak farbu svetla vyžarujú.

Tento článok je predovšetkým určený pre zákazníkov, ktorí vyberajú pestovateľské LED osvetlenie na našej webovej stránke. Keďže existuje množstvo svetiel, museli sme zaviesť filtrovanie pre všetky kategórie, a jeden z parametrických filtrov je práve "Farba svetla". Aby ste vedeli, ako tento filter používať, stručne vysvetlím, aké výsledky môžete očakávať po zaškrtnutí konkrétnej požiadavky.

Rozdeleni svitidelTakto vyzerá filter v kategórii, zoznámte sa s ním. Je to váš verný pomocník pri hľadaní presne toho, čo potrebujete. Názvy jednotlivých parametrov vždy volíme tak, aby boli čo najzrozumiteľnejšie a na prvý pohľad jasné. Avšak hovoríme o novom sortimente na trhu, ktorý ešte nemá štandardizované oficiálne pojmy. Preto musíme improvizovať a popisovať ich pomocou vlastných názvov. 

Farba svetla ako parameter pre pestovateľské osvetlenie

Spektrálne

Jedná sa o svetlo, ktoré vyžaruje len jednu alebo dve konkrétne vlnové dĺžky. Najčastejším kandidátom pre spektrálny druh osvetlenia je červenomodré spektrum, inak RB (ČERVENÁ:MODRÁ). Pre samostatné vlnové dĺžky častejšie používame konkrétny názov, napríklad "Červená" bude priamym označením pre jediný svetelný spektrum s vlnovou dĺžkou približne 680 nm.

Vícespektrálne

Jedná sa o svetlá, ktoré sú osadené viac ako 2 druhmi LED čipov a vyžarujú tak 3 a viac konkrétnych vlnových dĺžok. Napríklad červené, modré a biele (4000K) čipy. Ale pri drahších žiarovkách je až 8 samostatných druhov LED diód, pričom každá z nich zodpovedá za jednu konkrétnu vlnovú dĺžku. Ako najväčšou výhodou u vícespektrálnych svetiel bývajú diódy UV, IR alebo FR (viac sa dozviete v článku o rozdeľovaní vlnových dĺžok).

Plnospektrálne

Jedná sa o verné napodobenie slnečného svetla, vyznačuje sa klasickým bielym svetlom, ktoré nie je zafarbené do žiadnej konkrétnej farby, ako je modrá alebo červená. Presnejší odtieň svetla plnospektrálnych svetiel sa vyjadruje v Kelvinoch. 3000K je teplá biela, je vhodná pre fázu kvetu. 5000K je denná biela a je vhodná pre fázu rastu. 6000K je studená, ktorá sa používa pre ranú fázu rastlín, sadeníc, klíčenia a alebo pestovanie mikroplodov.

Plnospektrálne PLUS

Tento pojem sme zaviedli neskôr, pretože niekoľko výrobcov začalo svoje plnospektrálne svetlá doplňovať jednotlivými vlnovými dĺžkami pre obohatenie rastlín. Najčastejšie sa pridávajú UV a IR čipy, ktoré nie sú obsiahnuté v samotnom plnom spektre, a pritom pozitívne ovplyvňujú vývoj rastlín. Tieto svetlá sú zvyčajne to najlepšie, čo môžete pre osvetlenie rastlín zakúpiť.