Ako to je s LED osvetlením pre pestovanie rastlín?

Ako je to s LED osvetlením pre pestovanie rastlín a aké sú hlavné výhody?

LED svetlá majú skutočne veľkú históriu a to pri ich použití v rôznych odvetviach, v rôznych aplikáciách. LED svetlá sa najčastejšie využívali ako kontrolné svetlá na obľúbených elektronických spotrebičoch, avšak v poslednej dobe LED diódy nalezli v modernom svete dôležitejšiu úlohu. Veľmi obľúbené sú predovšetkým pri pestovaní vo vnútorných priestoroch. Nie je tomu však ani tak dávno, kedy sa používalo LED osvetlenie len ako doplnkové osvetlenie. Pestovateľ používal výbojkové svetlá a počas rôznych fáz rastu pridával určité spektrum alebo svetelný výkon pomocou LED panelov. V dnešnej dobe však existujú už oveľa výkonnejšie a väčšie LED panely, ktoré dokážu dodať dosť svetla pre celú miestnosť plnú rastlín. Výhod má toto umelé osvetlenie skutočne veľa a my sa na ne teraz spoločne pozrieme.
 
Verili alebo nie, zoznam výhod používania LED pestebných svetiel by mohol byť skutočne dlhý, tu si zhrnieme len to najpodstatnejšie.
Začneme jedným z najdôležitejších výhod a tou je ušetrenie priestoru.

Šetrenie priestoru pri pestovaní pod LED svetlami

Ostatné typy umelého osvetlenia často zaberajú skutočne veľa miesta, nie sú vizuálne príťažlivé a navyše vyžadujú rôzne dodatočné zariadenia, ako napríklad chladiace systémy a silné ventilačné pripojenie po celej pestebnej ploche. LED svetlá však vyzerajú skutočne dobre a v celej miestnosti určenej pre pestovanie rastlín ušetria veľa miesta, čo uvíta každý pestovateľ. Priestor je veľmi dôležitý - čím lepší budete mať prístup k rastlinám, tým ľahšie pre vás bude sa o ne starať.

Nízka prevádzková teplota LED svetiel

Teplota je pre rastliny neuveriteľne dôležitá. Každá rastlinka potrebuje svoju teplotnú pohodu a ak jej ju nezabezpečíte, môže dôjsť k skorému úhynu. LED svetlá majú malý strátový tepelný výkon a nedochádza k prehrievaniu celej pestebnej miestnosti, ako je to väčšinou pri výbojkových svetlách. Obrovskou výhodou je samozrejme aj efektívnosť. Tradičné formy umelého osvetlenia majú síce vysoký výkon, ale to je väčšinou všetko - ich efektívnosť je často minimálna. Presne preto sa LED osvetlenie dostáva v posledných rokoch do popredia a získava si obrovskú obľubu. Okrem toho má vysokú životnosť. 

LED svetlá svietia tak, ako chcete aby svietila

Toto tvrdenie sa o slnku však povedať nedá. Ak použijete čipy vhodnej farby, môžete svietiť presne tak, ako rastliny maximálne využijú. LED svetlá majú výhodu toho, že rastliny využijú až dvojnásobne viac svetla, ako napríklad zo výbojky alebo ziarovky. Rastliny reagujú na rôzne vlnové dĺžky svetla odlišnými spôsobmi. Modré svetlo spôsobuje kompaktný rast, červené a fialové svetlá podporujú hustší a robustnejší kvety. Na rozdiel od slnka, LED svetlom môžete ovplyvniť to, do akej podoby vaše rastliny vyrostú. Ako všetci dobre vieme, počasie žiaľ nejde ovplyvniť. Veľa zrážok koncom leta môže spôsobiť pleseň na plodoch. Pri pestovaní vo vnútorných priestoroch nemusíte náhodné klimatické zmeny vonku vôbec riešiť.

Bohatá úroda

Ďalšou obrovskou výhodou je väčší výnos. Nech sa snažíte akokoľvek, vaša outdoorová úroda nikdy nebude taká veľká, ako tá, ktorú by ste pestovali pod LED svetlami vo vnútri. Rastliny, ktoré vypestujete pod lampou, majú pronikavejšiu, intenzívnejšiu chuť a sú silnejšie. Pokiaľ ide o úrodu, tá je samozrejme väčšia. Nielen kvôli tomu, že pestovanie pod LED svetlami je efektívnejšie a pre vaše plodiny lepšie, ale aj preto, že plodiny, ktoré by ste pestovali vonku, sklidíte raz za rok, zatiaľ čo pod LED svetlami môžete pestovať a zberať ročne hneď niekoľkokrát. 

Ako je to so škodcami?

S tými sa môžete stretnúť ako pri outdoorovom pestovaní, tak aj pri pestovaní indoor. V tomto ohľade máte však väčšiu výhodu počas indoor pestovania. V domácej pestiarni totiž nie je toľko nástrah a rizík ako vonku, kde sa škodcovia a baktérie pohybujú úplne voľne. Pri indoor pestovaní je odstraňovanie nežiaducich nepriateľov oveľa jednoduchšie. Škodca, ktorý sa objaví u vás doma, tam bude až dovtedy, kým ho nezlikvidujete.