Pestovanie vlastných bylín doma

Pestovanie domácich byliniek v kuchyni, ideálne v peknom kvetináči, je snom mnohých žien, ktoré majú na starosti domácu obživu.

Pestovať vlastné bylinky a korenie doma bolo vždy veľkou výhodou, nielen čo sa financií týka, ale predovšetkým tým získate plnohodnotný zdroj cenných živín. Za bylinky a mikrozeleninu v obchodných reťazcoch mnohokrát utratíte niekoľkonásobne viac, než aká je skutočná hodnota. Navyše v mnohých prípadoch boli tieto bylinky (často microgreens) už zamrazené a neskôr rozmrazené, čo logicky vedie k strate minerálov a v konečnom dôsledku z nich máte len dochucovadlo bez pridanej nutričnej hodnoty.

pěstovani bylinek doma nenakupovat v obchodu
Predražené mikrozeleniny v obchodoch s množstvom marketingových sloganov, ktoré vás nakoniec prinútia priniesť to až k pokladni a zaplatiť. Na konci platíte za obstarávacie ceny pestovateľských potrieb, energiu, ktorá bola potrebná na pestovanie, zamestnancov, ktorí sa starajú o pestovanie microgreens a zber, obalový materiál a nakoniec za propagáciu a distribúciu. Áno, zo všetkého tohto sa musí vypočítať predajná cena pre koncových zákazníkov – VÁS. Frázy ako BIO, Fresh, Green, Organic nájdete na každom plastovom kelímku s týmto druhom byliniek. To nás vedie k ďalšiemu negatívnemu vplyvu týchto veľkoobchodov, a to je neprimerané používanie plastov na jedno použitie.

Možnosti pestovania byliniek doma

  1. "Low-cost" pestovateľňa postavená na kolene, teda z plastových nádob od jogurtu, pomazánky, vlastne čohokoľvek, čo vám pripomína pestovateľskú misku, si urobíme kvetináč. Ak plánujete len microgreens, teda prvotné výhonky zo semien, použite čistú, NEhnojenú pôdu, ideálne niečo vzdušné. U nás sa osvedčili tieto dva typy: Gold Label Coco + Perlit 70/30 a  Plagron Lightmix, ktorý je ľahko predhnojený pre bujnejší rast.
  2. Moderná pestovateľňa svépomocou, čo je trochu vylepšená verzia pre náročnejších domácich záhradníkov. Pre tých z vás, ktorí to myslia vážne a chcú do prípravy investovať viac peňazí a energie, je najlepšie začať kúpou plastovej podmisky s ideálnymi rozmermi, aké vám podmienky umožnia. My sme si zvolili plastové vaničky s rozmerom 20x30 cm. Opäť sme použili substrát Gold Label s prídavkom perlitu, ktorý sme pravidelne vlhčili rozprašovačom 2L. Pozor, nezalievajte semená príliš, môže vzniknúť pleseň, ktorú už neodstránite. Takto sme vybavili dve vaničky a umiestnili ich k oknu, to celé sme nasvietili LED svetlom vhodným pre microgreens: SANlight FLEX 20W.
  3. Pre náročných, jednoduché riešenia miluje každý, ale presne za toto si priplatíte v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma metódami pestovania byliniek. Ak máte v samotnej kuchyni dostatok miesta, určite neurobíte chybu s kúpou inteligentného kvetináča, ktorý vykoná veľa práce za vás a udržiava bylinky stále čerstvé. Navyše dizajnovo dodá vašej kuchyni šmrnc a návštevy vám budú závidieť. Avšak pri tejto metóde pestovania byliniek doma ste obmedzení veľkosťou pestovateľskej plochy, ak často používate 2 druhy byliniek, tak vám to bohato postačí. Ak chcete pestovať microgreens vo väčšom množstve a začať sa touto nutričnou bombou stravovať častejšie, odporúčam vám našu kompletnú domácu záhradku s LED osvetlením, ktorá má oveľa rozsiahlejšiu plochu na vypestovanie bohatšej úrody mikrozeleniny a byliniek.