Ako pestovať vlastné mikrogreens doma?

Ako pestovať microgreens s veľkým výťažkom? Prinášame vám jednoduchý a kompletný návod krok za krokom, ako si vypěstovať mikrozeleninu v interiéri a pridať ju do šalátov, sendvičov, alebo smoothies a to celoročne nezávisle na vonkajšom počasí. Nejenže sú plné živín, ale takisto určite prinesú trochu radosti. Mikrobylinky sú výstrelom niekoľkých posledných rokov a vďaka svojim benefitom nielen zdravotným si udržiavajú svoje miesto.

Prečo začať pestovať microgreens?

Je ťažké neusmiať sa, keď vidíte prvú várku šťastných klíčkov, ktoré sa ťahajú ku svetlu, najmä uprostred zimy, keď okolo nás nie je dostatok zelenej farby. Microgreens obsahujú obrovské množstvo živín - dokonca viac než její plnohodnotní protějšky. Dočítal som sa, že konzumácia "živých" potravín nám přidává roky života, zatiaľ čo konzumácia "mŕtvych" potravín nám roky života uberá. Vždy na to pri ich konzumácii myslím. To že sú mikrobyliny zdravým doplnkom každého jedla už vieme, dokážu nám každé jedlo i skvele dochutiť, skúste to!

10 zdravotných výhod microgreens:

  1. Mnoho typov mikrozeleniny, najmä brokolica, obsahuje vysoké množstvo sulforafanu, ktorý podľa výskumu brzdí rast rakovinných buniek.
  2. Predchádza chronickým ochoreniam. Microgreens obsahujú mnoho zdravotne prospešných mikroživín, ktoré pomáhajú predchádzať závažným ochoreniam.
  3. Vysoký obsah minerálov. Mikrobyliny obsahujú väčšie množstvo minerálnych látok než její zeleninový protějšek.
  4. Vysoký obsah antioxidantov.
  5. Môžu znížiť hladinu cholesterolu
  6. 40krát viac živín než její zrelý rastlinný protějšek.
  7. Pomáha pri regulácii hmotnosti
  8. Microgreens je považovaná za prebiotikum, ktoré vyživuje dobré baktérie vo črevách.
  9. Diskusia o tom, že snižuje krvný tlak
  10. Vysoký obsah vitamínov A, beta-karoténu, C, E, K a luteínu.

Čo budeme potrebovať k úspešnému pestovaniu microgreens:

  • Nádobu, tác, misku - skrátka niečo, v čom budete pestovať microgreens
  • Pestebný substrát - konopná alebo iná rohož, kokosový podklad, klasický provzdušnený substrát
  • Microgreens semena
  • Vodu
  • Svetlo - ak máte dobre osvetlené okno, nepotrebujete doplnkové osvetlenie. Vo väčšine prípadov však odporúčame LED osvetlenie pre microgreens.

Aký je rozdiel medzi microgreens a klíčky?

Klíčky a microgreens sú v podstate rovnaké semená, ale v rôznych fázach rastu. Microgreens sú "zrelé" klíčky, ktoré nechali rásť o niečo dlhšie, až do fázy, keď majú viditeľné listy. Vďaka malým listom majú mikrobyliny oveľa viac chuti a možno aj živín než mladé klíčky. Pretože ich môžete udržiavať nažive, až kým ich nepoužijete, vydržia oveľa dlhšie ako klíčky. Klíčky môžu rásť v pohári iba s vodou, zatiaľ čo microgreens potrebujú substrát (pestebný substrát) - buď pestebný podklad alebo pôdu.

Jaká semena microgreens jsou nejzdravější ?

Brokolicové klíčky sú jednými z najzdravších mikrozelenín, ktoré môžete pestovať. Sú plné glukorafanínu a sulforafanu, ktoré sú známe ako prevencia rakoviny. Majú najvyšší obsah minerálov a vitamínov, preto ich obvykle pestujem spolu s inými príchuťami.

Koľko microgreens vypestujem a budem zberať?

<pTo, koľko microgreens budete po desiatich dňoch zberať, závisí od niekoľkých faktorov, ktoré riešite počas pestovania. Takým striedmym odhadom je, že hmotnosť semien, ktoré vysejete, vynásobte desiatimi, a to bude výsledkom vášho zberu microgreens. Ak na jednu várku microgreens vysejete 20 g semien, môžete očakávať, že budete zberať minimálne 200 g zrelých výhonkov. Malo by to byť minimálnym limitom a v optimálnom prípade by ste mali zberať ešte viac. Zvážte si svoj výťažok a dajte nám vedieť, či tento odhad sedí :-).

Jak pěstovat microgreens (postupný návod)

  • Semeno namočte na 6-8 hodín alebo podľa pokynov na obale. (tento krok nie je nevyhnutný)
  • Namočte pestebný substrát do vody a vložte ho do pripravenej misky
  • Semená rovnomerne rozprestrete po celej ploche substrátu
  • Semená môžete pokryť ďalšou miskou, ak zasievate viac, môžete to zatieniť, aby klíčky v prvých dňoch snažili zdvihnúť hmotnosť a stvrdli stonky, a tak urýchliť proces klíčenia)
  • Po približne 4 dňoch odstráňte kryt a nechajte ich rásť a smerovať ku svetlu, až kým nezačnú rásť listy
  • <liKaždý deň zalievajte
  • Od 10 do 12 dní môžete zberať. Zber vykonávajte ostrým nožom alebo nožnicami čo najbližšie k pestebnému substrátu.

 

jak pestovat microgreens doma nadrz s vodou nasypani substratu do podmisky grodan microgreens jak pestovat microgreens doma (2)
jak pestovat microgreens doma grodan cress plate jak pestovat microgreens doma (5) jak pestovat microgreens doma (6)

V našom experimente sme použili ako pestebné médium vzdušný kokosový substrát s perlitom a ako druhú variantu Grodan cress plate. Oboje sme umiestnili do pestebných tácov Garland microgreens plate. Majte na pamäti, že akékoľvek pestebné médium, ktoré použijete, je vždy na jedno použitie, pretože celé prerastie koreniemi. Napríklad pestebná rohož Hemp Flax je biologicky recyklovateľná a často sa používa na pestovanie microgreens.

jak pestovat microgreens doma (3)_1

jak pestovat microgreens doma vyseti semen
jak pestovat microgreens doma porovnani pestebnich medii jak pestovat microgreens doma zatizeni podmisek_1

Na Grodan cress plate sme vysypali dva druhy semien microgreens a rovnako aj na pôdný substrát s perlitom. Vždy by ste mali použiť obe Grodan misky, jedna má diery, druhá slúži ako nádrž na vodu. Ak však chcete ušetriť financie, môžete to zvládnuť aj iba v tej, ktorá slúži ako nádrž na vodu (bez dier), ale nebudete mať kontrolu nad zálievkou. Na poslednej fotografii je vidieť, že sme pripravili celkovo 4 misky a zaťažili to celé lisovaným kokosom 70 l, ktorý je mimochodom tiež skvelou voľbou pre pestovanie microgreens.

jak pestovat microgreens doma prvni klick_1 jak pestovat microgreens doma horcice bila_1

Prvé dni, kým máme semienka zakryté krytom, nemusíme nalevať vodu do nádrže. Stačí, keď vždy zdvihneme kryt a postrekovačom openíme, aby sme udržiavali pôvodnú vlhkosť. Ako vidíte, už po dvoch dňoch sa semienka začínajú pravidelne klíčiť.

jak pestovat microgreens doma rust vyhonku_1 jak pestovat microgreens doma (7)_1

Po piatich dňoch už mikrobylinky zreteľne zdvíhajú zaťaženie a snažia sa preraziť ku svetlu. To je fáza, keď zoberieme zaťaženie a rozmiestnime jednotlivé misky na svetlo, aby microgreens mohli dokončiť svoj závod.

jak pestovat microgreens doma v regali jak pestovat microgreens doma v regalu pod osvetlenim
jak pestovat microgreens doma (9) kolik svetla potrebuje microgreens

Teraz už môžu rastlinky bujnieť pod svetlom, ktoré sme nastavili na cyklus 18 hodín svetla a 6 hodín tmy. To udrží rastliny v vegetatívnej fáze. Približne o 4 dni od tejto chvíle budú microgreens pripravené na zber. Ešte sme urobili meranie našho osvetlenia, na microgreens dopadá cca 250 umol/s/m2, čo je dosť. Naše predchádzajúce testy potvrdili, že pri dodaní viac svetla sú listy a stonky robustnejšie. V bežnej praxi vám bude stačiť aj 150 umol/s/m2 na dosiahnutie solídnych výsledkov.

jak pestovat microgreens doma (13) jak pestovat microgreens doma (12) jak pestovat microgreens doma pod led svetlem

Dobrú chuť!

Produkty použité pri našom pokuse