Izbové palmy a kaktusy - Aké hnojivo zvoliť a ako im poskytnúť správny pomer svetla?

Jak pěstovat microgreens s velkým výnosem ?  Přinášíme vám jednoduchý a kompletní návod krok za krokem, jak si vypěstovat mikrozeleninu v interiéru a přidat ji do salátů, sendvičů, nebo smoothies a to celoročně nezávisle na venkovním počasí. Nejenže jsou plné živin, ale také zaručeně přinesou trochu radosti. Mikrobylinky jsou výstřelem několika posledních let a díky svým benefitům nejen zdravotním si drží své místo.

Proč začít pěstovat microgreens ?

Je těžké se neusmívat, když vidíte první várku šťastných klíčků, které se táhnou ke světlu, zejména uprostřed zimy kdy všeho zeleného kolem nás není dostatek. Microgreens obsahuje obrovské množství živin - dokonce více než její plnohodnotné protějšky. Dočetl jsem se, že konzumace "živých" potravin nám přidává roky života, zatímco konzumace "mrtvých" potravin nám roky života ubírá. Vždycky na to při jejich konzumaci myslím. To že jsou mikrobyliny zdravým doplňkem každého jídla už víme, dokáží nám každé jídlo i skvěle dochutit, zkuste to!

10 zdravotních výhod microgreens:

  1. Mnoho typů mikrozeleniny, zejména brokolice, obsahuje vysoké množství sulforafanu, který podle výzkumu brzdí růst rakovinných buněk.
  2. Předchází chronickým onemocněním. Microgreens obsahují mnoho zdraví prospěšných mikroživin, které pomáhají předcházet závažným onemocněním.
  3. Vysoký obsah minerálů. Mikrobyliny obsahují větší množství minerálních látek než její zeleninový protějšek.
  4. Vysoký obsah antioxidantů.
  5. Mohou snižovat hladinu cholesterolu
  6. 40krát více živin než jejich zralý rostlinný protějšek.
  7. Pomáhá při regulaci hmotnosti
  8. Microgreens je považována za prebiotikum, které vyživuje dobré bakterie ve střevech.
  9. Diskuze o tom, že snižuje krevní tlak
  10. Vysoký obsah vitaminů A, beta-karotenu, C, E, K a luteinu.

Co budeme potřebovat k úspěšnému pěstování microgreens:

  • Nádobu, tác, misku - zkrátka něco v čem budete pěstovat micogreens
  • Pěstební médium - konopná nebo jiná rohož, kokosový podklad, klasický provzdušněný substrát
  • Microgreens semena
  • Vodu
  • Světlo - pokud máte dobře prosluněné okno, nebudete přisvícení potřebovat, avšak ve většině případů doporučujeme LED osvětlení pro microgreens.

Jaký je rozdíl mezi microgreens a klíčky ?

Klíčky a microgreens jsou v podstatě stejná semena, ale v různých fázích růstu. Microgreens jsou "zralé" klíčky, které se nechaly růst o něco déle, až do fáze, kdy mají viditelné listy. Díky drobným listům mají mikrobyliny mnohem více chuti a možná i živin než mladé klíčky. Protože je můžete udržovat při životě až do doby, než je nakrájíte, vydrží mnohem déle než klíčky. Klíčky mohou růst ve sklenici jen s vodou, kdežto microgreens potřebují podklad (pěstební médium) - buď pěstební podložku, nebo zeminu.

Jaká semena microgreens jsou nejzdravější ?

Brokolicové klíčky jsou jednou z nejzdravějších mikrozelenin, které můžete pěstovat. Jsou plné glukorafaninu a sulforafanu, které jsou známé jako prevence rakoviny. Mají nejvyšší obsah minerálů a vitamínů, takže je obvykle pěstuju spolu s jinou příchutí.

Kolik microgreens vypěstuju a budu sklízet ?

To kolik microgreens budete po deseti dnech sklízet záleží na více faktorech které v průběhu pěstování řešíte. Takovým střízlivým odhadem je, že gramáž semen které vysejete vynásobte deseti a to bude výsledek vaší sklizně microgreens. Pokud na jednu várku microgreens vysejete 20g semen , tak můžete předpokládat, že budete sklízet minimálně 200g zralých výhonků. Měla by to být spodní hranice a sklízet byste měli v optimálním případě ještě více. Zvažte si svou úrodu a dejte nám vědět zda náš odhad sedí :-).

Jak pěstovat microgreens (postupný návod)

  • Semena namočte na 6-8 hodin nebo podle návodu na obalu. (tento krok není nezbytně nutný)
  • Namočte pěstební podložku vodou a vložte ji do připravené misky
  • Semena rozprostřete rovnoměrně na celou podložku
  • Přikryjte semena klidně další miskou pokud vysazujete více misek, tak aby byly ve tmě. (můžete zatížit třeba knížkami aby se v prvních dnech klíčky snažily nadzvedávat zátěž a byly silnější stonky, též tím urychlíte proces klíčení)
  • Po cca 4 dnech odstraňte víko a nechte růst a táhnout se za světlem, dokud se neobjeví živé zbarvené listy
  • Denně zalévejte
  • Po 10 - 12 dnech můžete sklízet. Sklizeň provádíme ostrým nožem nebo nůžkami co nejblíže k pěstebnímu médiu.

kaktusy

Pěstovanie kaktusu sa zdá byť jednoduché, ale opak môže byť pravdou!

Ľudia, ktorým pestovanie moc nejde, často žartujú o tom, že by boli schopní zabiť aj kaktus. Mnoho ľudí si totiž myslí, že pestovanie kaktusov je naprosto jednoduché a starostlivosť o ne je takmer nulová. Opak je však pravdou a my sa dnes pozrieme na to, ako zaistiť, aby bol váš kaktus zdravý a vyzeral stále dobre.

Pestovanie kaktusov nie je vôbec zložité, ale ak ste začínajúci pestovateľ, je dost pravdepodobné, že urobíte veľa chýb, ktoré môžu stáť váš kaktus život. Keď kaktus nekvitne a hnie, je logické, že je niekde chyba. Pestovanie kaktusov nie je náročné - sú to veľmi vďačné rastliny. Jedine, čo potrebujú, je tak trochu zvláštne zaobchádzanie.

Kedy (ne)začať pestovať kaktus?

Ak máte tendenciu často zaliať rastliny, váš byt je tmavá a chladná jaskyňa a ak všetky vaše okná smerujú na sever, rozhodne nemá zmysel zaoberať sa pestovaním kaktusov. Potrebujú priame slnečné svetlo, prípadne umelé, ktoré ho dokáže dokonale nahradiť. Je však potrebné vedieť, aké žiarovky zvoliť. V tomto prípade odporúčame SANSI LED GROW žiarovku E27 15W. Ale ak máte možnosť dodať kaktusom dostatok slnečného svetla, samozrejme odporúčame mať ich na južných, západných a východných oknách, čo najbližšie k sklu.

Zalievanie kaktusov

Kaktusy zalievať večer a to raz za čas a to dôkladne - v tomto prípade víťazí kvalita nad kvantitou. Rozhodne ich nezalievať často! Keď kaktus zalievame, nechajme odtekať vodu do misy a následne týždeň nezalievať.

Substrát

Na kaktusy najviac vyhovuje minerálny drvený kameň, hrubý piesok alebo štrk zmiešaný s kvalitnou záhradnou zemou.

Hnojivá

Kaktusy získavajú živiny zo substrátu a ak ich každý rok presádzate, nemá zmysel používať hnojivo. Ak však nepresádzate, odporúčame používať AGRO kapalné hnojivo pre kaktusy. Týmto špeciálnym roztokom hnojte 1x za 2 týždne po celé vegetačné obdobie.

LED svetlá pre pestovanie

Ak máte okná situované na sever, je jasné, že slnečného svetla sa vašim kaktusom nedostane. Okrem toho na takom mieste býva často chladno, čo pre ne nie je dobré. V tomto prípade odporúčame pre pestovanie LED svetlá a to konkrétne od značky SANSI. SANSI vyrába najlepšie žiarovky pre rast rastlín na dnešnom trhu. Žiarovka SANSI 15W, ktorá využíva celé svetelné spektrum vrátane UV a IR na osvetlenie vašej rastliny. Na rozdiel od modro-červeného spektra sa na rastline dajú ľahko rozpoznať choroby alebo škodcovia. Táto rastová žiarovka s celkovým výkonom 15 W vám poskytne úžasný rast rastlín, na ktoré už ani nedúfate. Viac o tejto žiarovke si môžete prečítať TU.

palmy

Pokojové palmy - ako pestovať a akým chybám sa vyvarovať?

Palmy patria medzi najkrajšie rastliny, ktoré môžu ozdobiť naše domovy. Ak však chceme, aby palmy prežili a boli súčasťou našich domovov čo najdlhšie, je potrebné o nich poznať najdôležitejšie informácie, vedieť sa o ne starať a vedieť, ako sa k nim správať. Dôležitou informáciou je predovšetkým to, že palmy nemajú radi presádzanie.

Taktiež potrebujú mať v byte svoje svetlé miesto, ktoré však nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Potreba svetla sa môže u každej palmy líšiť. Poďme sa spolu pozrieť na najdôležitejšie informácie, ktoré by ste mali poznať, ak chcete pestovať palmu.

Kedy (ne)začať pestovať palmu?

Ak máte tendenciu často zalievať rastliny, váš byt je tmavá a chladná jaskyňa a ak všetky vaše okná smerujú na sever, rozhodne nemá zmysel zaoberať sa pestovaním palmy. Je potrebné poznať všetky jej potreby, a to predovšetkým potrebu svetla a primeraných zálievok.

Zalievanie palmy

Zalievanie sa u palem môže často líšiť. Je však potrebné vedieť, že každá palma potrebuje mať dostatočne bohatú zálievku počas jarných a letných dní. Naopak v zimnom období je potrebné, aby bola zálievka striedmá.

Substrát

Rozhodne nedoporučujeme pálmy presádzať. Ak však máte v pláne pestovať palmu zo semienka, je potrebné vybrať ten správny substrát.

Hnojivá

Hnojiť začíname od marca a končíme s ním na konci septembra. Môžeme hnojiť buď umelými alebo prírodnými hnojivami. Čo sa prírodných hnojív týka, odporúčame lúhovaný hovädzí trus. Pre umelé hnojivá sa samozrejme riadime odporúčaným dávkovaním, ktoré udáva výrobca. V tomto prípade je dobrým výberom Plagron Alga Grow.

LED svetlá pre pestovanie

Ak máte okná situované na sever, je jasné, že slnečného svetla sa vaša palma nedočká. Okrem toho na takom mieste býva často chladno, čo pre ňu takisto nie je dobré. V tomto prípade odporúčame pre pestovanie LED svetlá a to konkrétne od značky SANSI. SANSI vyrába najlepšie žiarovky pre rast rastlín na dnešnom trhu. Žiarovka SANSI 36W, ktorá využíva celé svetelné spektrum vrátane UV a IR na osvetlenie vašej rastliny. Na rozdiel od modro-červeného spektra sa na rastline dajú ľahko rozpoznať choroby alebo škodcovia. Táto rastová žiarovka s celkovým výkonom 36 W vám poskytne úžasný rast rastlín, na ktoré už ani nedúfate. Viac o tejto žiarovke si môžete prečítať TU

Doporučené produkty pre pestovanie pálmy a kaktusov:

Plagron Alga Grow - Pre dokonalý rast vašej palmy
AGRO kapalné hnojivo pre kaktusy - Dokonalá voľba hnojiva, ak neplánujete presádzať
Žiarovka SANSI 36W - Pre indoor pestovanie veľkých rastlín (palma)
Žiarovka SANSI 15W - Pre indoor pestovanie malých rastlín (kaktus)