Mandelinka - jak efektivně bojovat proti tomuto škůdci?

mandelinka

Kto je mandelinka? 

Hoci na prvý pohľad vyzerá celkom roztomilo, je to nepriateľ každého z nás. Tento roztomilý pásikatý škodca patrí medzi brouky so veľmi nepríjemným spôsobom obživy. Ide o ľahko rozpoznateľného škodcu, ktorému sa inak prezýva americký brouk práve kvôli jeho pôvodu zo severnej Ameriky. Severná Amerika, ktorá je známa pestovaním zemiakov, priviezla mandelinku do Európy. Tam bola prevezená spolu s zemiakmi, avšak treba podotknúť, že k jej premnoženiu a masívnemu výskytu došlo už po druhej svetovej vojne. Ide o 12 mm dlhého a 8 mm širokého brouka, ktorý má bielooranžovú až bielooranžovú farbu. Jeho hlavným rozpoznávacím znakom sú jeho čierne pruhy. Aj keď meno tohto škodcu prezrádza, že je veľkým milovníkom zemiakov, rozhodne neodmietne ani iné rastliny z čeľade lilkovitých, ako napríklad lilek, rajčiak a paprika. Mandelinky kladiu vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy, ktoré sa živia listami vašich rastlín. Z nich následne spadnú po 21 dňoch do pôdy, do ktorej sa zakopú a čakajú 14 dní na vyvinutie sa v dospelého jedinca. Ak dôjde k premnoženiu mandelinky, je schopná spáliť celé pole zemiakov!

Ako mandelinka škodí?

Mandelinka je veľký jedlík, ktorý dokáže napáchať obrovské škody. V období, keď už nemá dosť „zeleného jedla“, sa často presúva aj na hľuzy, a to nielen na tie, ktoré vyčnievajú z pôdy, ale aj na hľuzy tesne pod povrchom pôdy. Rovnako ako dospelí jedinci, aj larvy si radi pochutnávajú na listoch, na ktoré neskôr kladia svoje vajíčka. Vyvinutá larva sa živí listom približne 21 dní a následne padá do pôdy, kde sa na ďalších 14 dní schováva, kým sa z nej nestane dospelý jedinec. Škody, ktorý tento škodca dokáže napáchať, môžu byť úplne fatálne. Uvádza sa, že jedna larva mandelinky zemiakovej spotrebuje počas svojho celého larválneho vývoja 40 cm2 listovej plochy a ďalších 10 cm2 denne ako dospelý brouk. Logicky, čím väčší výskyt mandelinky je, tým väčšia bude redukcia výnosu. V tom najhoršom prípade môže dôjsť k zničeniu nadzemnej časti rastliny a nakoniec aj celej úrody zemiakov. 

Ako bojovať proti mandelinke?

Existuje hneď niekoľko praktík a taktík, ako tohto otravného, aj keď roztomilého, škodcu zničiť alebo sa ho aspoň zbaviť. Ukážeme vám hneď niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

  • Striedajte plodiny. Snažte sa nepoužívať zemiaky na rovnakom mieste, pretože larvy prezimujú v pôde.
  • Vaše záhony zakryte fóliou, aby sa k nim brouci nedostali.
  • Medzi zemiaky môžete zasadiť nechtíka lekárskeho alebo kôpor, ktoré mandelinky nemusia.
  • Pred výsadbou zemiakov posypeme výhonky draselnou soľou, ktorá zlikviduje larvy, ktoré prezimovali v pôde. 

Ak sú vaše zemiaky už napadnuté a na všetky uvedené kroky je neskoro, existuje iba jedna možnosť a to boj s rôznymi prípravkami proti škodcom, konkrétne proti mandelinkám.

mandelinka na listu