Mšice - ako účinne bojovať proti tomuto škodcovi?

mšice

Kto sú mšice?

Mšice patria nielen medzi najotravnejších škodcov, ale predovšetkým medzi tých, ktorí sa vyskytujú najčastejšie a ktorí si zrovna nevyberajú, na ktorých rastlinách sa usídlia. Mšice napádajú takmer akýkoľvek druh rastlín, čo znamená, že sa môžu objaviť nielen v záhrade, ale aj vo vašom byte. Podobne ako väčšina škodcov, aj oni sa živia živinami z rastlín, ktoré vysávajú, čím oslabujú rastlinu. Okrem toho sa mšice veľmi rýchlo množia, a preto je dôležité zakročiť čo najskôr, aby vašu rastlinu nezabili.

Zakúpte si postrek proti mšiciam tu:

rock effect

Ako poznať mšice? 

Mšice majú malé mäkké telo a väčšinou dorastajú dĺžky 2-10 milimetrov. Množia sa veľmi rýchlo a vyskytujú sa najmä v obrovských skupinkách, kde rastlinu napádajú a postupne ju pripravujú o život. Množia sa dokonca tak rýchlo, že behom jedného roka môže vzniknúť až 30 generácií! Ale ako poznať mšice, alebo ako vedieť, že napadli rastlinu, aj keď práve na nej nie sú? Rozpoznať útok mšíc nie je zrovna náročná úloha. Listy napadnutej rastliny sú často zvinuté a postupne chátrajú. Pupeny majú nepravidelný tvar a sú deformované. Práve mladé puky a listy sú obľúbenou pochúťkou tohto škodcu. Tento neposlušný malý brouk vysáva z rastliny sacharidy, pričom ich vždy vysaje viac, než dokáže prijať. Práve preto následne zo svojho tela vylučujú lepkavú tekutinu, ktorú nazývame medovica. A tu nastáva obrovský problém, pretože práve medovica je obľúbenou pochúťkou mravcov, múch a včiel. Práve tak dokážete často vedieť, že vašu rastlinu napadli práve mšice - vaše rastliny teraz priťahujú viac mravcov a múch.

mšice na rostlině

Ako efektívne bojovať proti mšiciam?

Existujú dve možnosti a závisí iba na vás, ktorú z nich zvolíte. Tou prvou sú chemické postreky alebo postreky na prírodnej báze. Tou druhou možnosťou je nasadenie slniečka sedemfunkčného, ktoré patrí medzi prírodných predátorov. Práve mšicami sa živia ako larvy slniečka, ktoré dokážu zlikvidovať obrovské množstvo mšíc, ale aj dospelí jedinci. Treba však mať na pamäti, že na predátora môžu kedykoľvek zaútočiť mravce. Práve tí sa budú v mieste, kde sú mšice, často vyskytovať, pretože ako sme už písali vyššie, mšice produkujú medovicu, obľúbenú pochúťku mravcov.

Aký produkt použiť v prípade, že nechcem nasadiť slniečko?

V takom prípade vám odporúčame sprej Agro NATURA Rock Effect, ktorý je perfektným pomocníkom v boji nielen proti mšicám, ale aj moliciam. Tieto často napádajú rastliny, ktoré neskôr chátrajú a ak nezareagujeme včas, rastliny môžu kvôli rýchlemu množeniu mšíc skoro zhynúť. Práve preto je potrebné konať skoro a to s tým správnym produktom, ako je práve Agro NATURA Rock Effect. Tento pôsobí ako dotykový a požerový jed, ktorý je rozptýlený po rastline. Má dlhodobý pozostatkový účinok a jeho príprava je veľmi jednoduchá!