Choroby rastlín a ako ich riešiť

Vitajte v našej rubrike Choroby rastlín a ako ich riešiť, kde sa zameriavame na identifikáciu, prevenciu a liečbu chorôb a škodcov, ktoré môžu ohroziť zdravie vašich rastlín. Táto sekcia je tu preto, aby sme vám poskytli komplexné informácie a osvedčené postupy na udržanie vašich rastlín v optimálnom stave.

Nájdete tu články o rôznych druhoch chorôb a škodcov, ktoré môžu postihnúť vaše rastliny, vrátane vírusov, baktérií, plesní, hmyzu a iných. Naše články obsahujú detailné popisy príznakov, čo vám pomôže pri rýchlom identifikovaní problému, a ponúkajú osvedčené metódy riešenia a prevencie.

Okrem toho vám poskytujeme tipy na organické a bezpečné metódy boja proti chorobám a škodcom, aby vaše rastliny zostali zdravé a šetrné k životnému prostrediu. Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo skúsený záhradník, naše rady vám pomôžu udržať vaše rastliny v optimálnom stave a zabrániť škodám.

Pridajte sa k nám a získavajte spoľahlivé informácie o ochrane a liečbe vašich rastlín pred chorobami a škodcami. Sme tu pre vás, aby sme vám pomohli udržať krásu a zdravie vášho záhradného alebo izbového rastlinstva.

Ferramol - přípravek proti slimákom

Ferramol - přípravek proti slimákom

Ferramol je návnada vo forme určená proti všetkým druhom slimákov v záhradách.
Účinnou látkou je zlúčenina železa a fosforu, ktorá sa nachádza aj vo voľnej prírode.

Ferramol

Feramol je prípravok proti všetkým druhom slimákov a plzáků na zelenine, jahodách a okrasných rastlinách na otvorenej pôde aj pod skleníkom. 
Účinnou látkou je fosforečnan železnatý, ktorý sa bežne vyskytuje v prírode. Prípravok je dôležité rozsypať po záhoni rovnomerne.
Slimáci po použití Ferramolu stiahnu s pocitom nasýtenia do svojich úkrytov, kde hybnú. Povrch záhonov tak ostáva čistý. Jeho výhodou je, že v prípade náhodného požitia nie je škodlivý pre domáce a iné zvieratá.

ferramol - slimáci

Prípravok, za ktorý vám vaša záhrada poďakuje:

Chcete sa zbaviť slimákov vo vašej záhrade? Potom je NEUDORFF Ferramol skvelou voľbou. 
Tento produkt je dokonalým pomocníkom proti slimákom a plzákům, ktorí po pozretí granúl stiahnu s pocitom nasýtenia do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú, a tým si ušetríte ich zbieranie. U slimákov nedochádza k nadmernému tvoreniu slizu, a vďaka tomu povrch vášho záhonu zostane čistý. Produkt je veľmi bezpečný - v prípade náhodného požitia nie je nebezpečný pre domáce ani iné zvieratá alebo iné užitočné organizmy.

Použitie:

 • Návnada sa nachádza vo forme granúl, ktoré sa rovnomerne rozsypú priamo na záhon alebo trávnik vo vašej záhrade.
 • Dbejte na to, aby ste prípravok rozsypali po záhoni rovnomerne!
 • Účinná látka - fosforečnan železnatý, ktorý sa bežne vyskytuje vo voľnej prírode 
 • Granule pri vlhkosti nabobtnajú a sú potom ešte atraktívnejšie, za sucha sa granule vrátia na svoju pôvodnú veľkosť
 • Účinnosť sa nesníži počas dažďa alebo vlhkého počasia. Dávkovanie: 5 g/m2 sa rovnomerne rozsype (nevytvárajú sa hromádky), Ochranná lehota: 0 dní

 

Prípravok proti slimákom ND Ferramol môžete zakúpiť na našom e-shope:

ND Ferramol prípr.proti slimákom 200g

Loxiran - prípravok proti mravcom

Loxiran - prípravok proti mravcom

Mravčí bufet značky Loxiran je perfektný na použitie vo vnútorných priestoroch a vonku na terasách alebo balkónoch.
Vyhubí celé mravčie spoločenstvo.

Loxiran

Prípravok s účinnou látkou spinosad je určený na hubenie mravcov vo vnútorných priestoroch a vonku na terasách a balkónoch. Dávky je potrebné umiestniť do bezprostrednej blízkosti mravenísk alebo väčšieho výskytu mravcov. Mravenci prijímajú návnadový roztok veľmi ochotne a odnášajú ho do mraveniska, kde ho krmia robotnice, larvy a kráľovná. Tým postupne dochádza k vyhubeniu celého mraveniska. 

loxiran proti mavencům

Loxiran - alebo ako sa rýchlo zbaviť otravných mravcov

Mravenci sa často dostanú na ťažko dostupné miesta, kde nie sme schopní použiť sprej proti hmyzu. V tomto prípade sa perfektne hodí práve mravčí bufet. Ide o nádobky s účinnou látkou, ktorú hladní mravenci ochotne odnášajú do svojich obydlí, kde ju následne krmia larvy, robotnice a kráľovnú. Mravenci tak sami zabezpečia vyhubenie celej svojej kolónie. Látkou sa celá kolónia krmí a behom jedného až dvoch týždňov je vyhubená. Balenie obsahuje dve dávky a 20 ml hubiaceho roztoku. Ako účinná látka tu pôsobí spinosad.

Použitie:

 • Dávky s hubiacim roztokom položte na miesto, na ktorom sa mravenci vyskytujú v najväčšom počte.
 • Následne už stačí počkať jeden až dva týždne.

Kľúčové vlastnosti

 • biologické hubenie
 • neškodí prírodnej životnej prostredie
 • viacnásobne použiteľný dávkovač
 • látku si vnášajú do spoločenstva sami mravenci - cielený účinok 

Produkt Loxiran Mravčí bufet môžete zakúpiť tiež v našom e-shope

ND Loxiran Mravčí bufet - 2 x dávka + 20 ml náplne

Sviluška - ako účinne bojovať proti tomuto škodcovi?

Sviluška - ako účinne bojovať proti tomuto škodcovi?

sviluška útok

Kto je sviluška? 

Pravdepodobne ste ju nikdy nevideli, s malou pravdepodobnosťou ste o nej možno ani nepočuli. Ide však o veľmi nebezpečného škodcu, proti ktorému musíte začať bojovať čo najskôr, inak môžete prísť o celú úrodu! Sviluška je veľmi rýchlo sa množiaci škodca, ktorý pri svojom množení dokáže spôsobiť značné škody a úbytky rastlín. Svilušky sú miniatúrne roztoče, ktoré okom nezazriete. Hoci je tento tvor malý a vyzerá veľmi neškodne, dokáže poriadne potrápiť každého záhradkára. A nie len záhradkára - svoje problémy s nimi občas zažije aj každý majiteľ izbových rastlín. Dospelé svilušky, sfarbené väčšinou bezfarebne až bielo, oranžovo, červeno alebo dokonca čierno, nie sú väčšie ako 0,5 milimetra. Ich vajíčka sú ešte oveľa menšie. Existuje viac ako 1200 druhov svilušiek, z ktorých viac ako sto je možné považovať za škodcov a približne desať z nich za významných škodcov, ktorí nám môžu spôsobiť pomerne veľké množstvo problémov. Každý, kto s ňou mal čo dočinenia, chce vedieť, ako proti nej efektívne bojovať. A práve preto vám dnes poradíme, ako na to!

Zakúpte si postrek svilušky tu

agro sviluška rozsřikovač 

Ako nebezpečné sú a aké rastliny napádajú?

Svilušky patria medzi najhoršie škodcov. Obáva sa ich absolútne každý záhradkár, každý milovník rastlín. Pri svojom množení môžu totiž svilušky zničiť celú úrodu a zahubiť všetky izbové rastliny. Bohužiaľ - nie sú zrovna vyberavé, preto napadnú absolútne akúkoľvek rastlinu. Môžete sa s nimi stretnúť na kríkoch, ovocných stromoch, nepohrdnú zeleninou, dokonca ani kvetinami. Svilušky tak nájdete nie len na záhrade, v skleníkoch, ale aj na balkóne, na izbových rastlinách, na citrusoch a iných. Často napádajú rajčatá, papriky, uhorky, tekvice, ríbezle, rybíz, jablká, hrušky, jahody a okrasné rastliny. Ako sme už ale písali, nie sú zrovna vyberavé, preto je potrebné vedieť, ako proti nim bojovať, bez ohľadu na to, ktorú rastlinu chcete chrániť. 

Ako poznať, kedy vašu rastlinu napadla sviluška? 

Svilušky milujú teplé a suché počasie, preto predovšetkým počas letného obdobia budete musieť svojim rastlinám venovať veľkú pozornosť. V byte sa s nimi stretnete predovšetkým počas zimy - vyhovuje im prostredie preťapených bytov, kde sa udržiava suchý vzduch. Sú obrovské milovnice šťavy z rastlín. Napadnú listy vašej rastliny, z ktorých šťavu vysajú a tým ju oslabia. Bohužiaľ, rastlina si so sviluškou sama neporadí, preto po pár dňoch ochabne a nakoniec uhynie. 

napadení sviluškou

Príznaky napadenia sviluškou

 • Prvým viditeľným príznakom sú malé žlté alebo biele škvrny, predovšetkým okolo stredného žebra a väčších žíl listov. Listy neskôr začnú žltnúť, hnednúť a nakoniec uschnú a odumrú.
 • Často si možno všimnúť malých jrobkých pavučín medzi spodnou stranou listu a vrcholom výhonov. 
 • Ak sa chcete presvedčiť o prítomnosti svilušky, odporúčame vám vziať si lupu. Tento malý živočích sa väčšinou nachádza na spodnej strane listov a stoniek. 

Ako efektívne bojovať proti sviluške?

Boj proti tomuto škodcovi je potrebné začať čo najskôr. Samička tohto škodcu je schopná počas svojho života klásť až 100 vajíčok, z ktorých sa noví jedinci vyliahnu do troch dní! Sú schopní počas týždňa klásť vajíčka a týmto spôsobom sa dokážu veľmi rýchlo rozmnožiť. Práve preto je veľmi dôležité, aby ste začali konať čo najskôr. Taká sviluška môže zabiť vašu rastlinu do týždňa, do pár ďalších týždňov môže zničiť celú vašu záhradu! Ako proti tomuto škodcovi bojovať? Možností je veľa - postrek na svilušky a rôzne iné chemické prostriedky. Je však potrebné dať si pozor na výber prostriedku, keďže väčšina chemických produktov zničí aj to, čo zničiť nechcete. 

Aký produkt zvoliť? 

Dokonalou voľbou je produkt AGRO Sviluška STOP. Ide o dlhodobo pôsobiacu kontaktnú prípravu s hlbokým účinkom proti sviluškám. Tento produkt účinne pôsobí na larvy, vajíčka a nymfy. Dospelých jedincov zároveň sterilizuje. Má dlhodobý účinok na svilušky v jadrovínach, peckovinách, réve, drevinách alebo okrasných rastlinách. Produkt AGRO Sviluška STOP môžete nájsť aj v našom e-shope, kde o ňom nájdete detailné informácie, jeho dávkovanie a tiež podrobný návod na jeho aplikáciu. 

Viac produktov na boj proti škodcom nájdete v našom e-shope v tejto kategórii - Prípravky proti škodcom

Mšice - ako účinne bojovať proti tomuto škodcovi?

Mšice - ako účinne bojovať proti tomuto škodcovi?

mšice

Kto sú mšice?

Mšice patria nielen medzi najotravnejších škodcov, ale predovšetkým medzi tých, ktorí sa vyskytujú najčastejšie a ktorí si zrovna nevyberajú, na ktorých rastlinách sa usídlia. Mšice napádajú takmer akýkoľvek druh rastlín, čo znamená, že sa môžu objaviť nielen v záhrade, ale aj vo vašom byte. Podobne ako väčšina škodcov, aj oni sa živia živinami z rastlín, ktoré vysávajú, čím oslabujú rastlinu. Okrem toho sa mšice veľmi rýchlo množia, a preto je dôležité zakročiť čo najskôr, aby vašu rastlinu nezabili.

Zakúpte si postrek proti mšiciam tu:

rock effect

Ako poznať mšice? 

Mšice majú malé mäkké telo a väčšinou dorastajú dĺžky 2-10 milimetrov. Množia sa veľmi rýchlo a vyskytujú sa najmä v obrovských skupinkách, kde rastlinu napádajú a postupne ju pripravujú o život. Množia sa dokonca tak rýchlo, že behom jedného roka môže vzniknúť až 30 generácií! Ale ako poznať mšice, alebo ako vedieť, že napadli rastlinu, aj keď práve na nej nie sú? Rozpoznať útok mšíc nie je zrovna náročná úloha. Listy napadnutej rastliny sú často zvinuté a postupne chátrajú. Pupeny majú nepravidelný tvar a sú deformované. Práve mladé puky a listy sú obľúbenou pochúťkou tohto škodcu. Tento neposlušný malý brouk vysáva z rastliny sacharidy, pričom ich vždy vysaje viac, než dokáže prijať. Práve preto následne zo svojho tela vylučujú lepkavú tekutinu, ktorú nazývame medovica. A tu nastáva obrovský problém, pretože práve medovica je obľúbenou pochúťkou mravcov, múch a včiel. Práve tak dokážete často vedieť, že vašu rastlinu napadli práve mšice - vaše rastliny teraz priťahujú viac mravcov a múch.

mšice na rostlině

Ako efektívne bojovať proti mšiciam?

Existujú dve možnosti a závisí iba na vás, ktorú z nich zvolíte. Tou prvou sú chemické postreky alebo postreky na prírodnej báze. Tou druhou možnosťou je nasadenie slniečka sedemfunkčného, ktoré patrí medzi prírodných predátorov. Práve mšicami sa živia ako larvy slniečka, ktoré dokážu zlikvidovať obrovské množstvo mšíc, ale aj dospelí jedinci. Treba však mať na pamäti, že na predátora môžu kedykoľvek zaútočiť mravce. Práve tí sa budú v mieste, kde sú mšice, často vyskytovať, pretože ako sme už písali vyššie, mšice produkujú medovicu, obľúbenú pochúťku mravcov.

Aký produkt použiť v prípade, že nechcem nasadiť slniečko?

V takom prípade vám odporúčame sprej Agro NATURA Rock Effect, ktorý je perfektným pomocníkom v boji nielen proti mšicám, ale aj moliciam. Tieto často napádajú rastliny, ktoré neskôr chátrajú a ak nezareagujeme včas, rastliny môžu kvôli rýchlemu množeniu mšíc skoro zhynúť. Práve preto je potrebné konať skoro a to s tým správnym produktom, ako je práve Agro NATURA Rock Effect. Tento pôsobí ako dotykový a požerový jed, ktorý je rozptýlený po rastline. Má dlhodobý pozostatkový účinok a jeho príprava je veľmi jednoduchá!

Mandelinka - jak efektivně bojovat proti tomuto škůdci?

Mandelinka - jak efektivně bojovat proti tomuto škůdci?

mandelinka

Kto je mandelinka? 

Hoci na prvý pohľad vyzerá celkom roztomilo, je to nepriateľ každého z nás. Tento roztomilý pásikatý škodca patrí medzi brouky so veľmi nepríjemným spôsobom obživy. Ide o ľahko rozpoznateľného škodcu, ktorému sa inak prezýva americký brouk práve kvôli jeho pôvodu zo severnej Ameriky. Severná Amerika, ktorá je známa pestovaním zemiakov, priviezla mandelinku do Európy. Tam bola prevezená spolu s zemiakmi, avšak treba podotknúť, že k jej premnoženiu a masívnemu výskytu došlo už po druhej svetovej vojne. Ide o 12 mm dlhého a 8 mm širokého brouka, ktorý má bielooranžovú až bielooranžovú farbu. Jeho hlavným rozpoznávacím znakom sú jeho čierne pruhy. Aj keď meno tohto škodcu prezrádza, že je veľkým milovníkom zemiakov, rozhodne neodmietne ani iné rastliny z čeľade lilkovitých, ako napríklad lilek, rajčiak a paprika. Mandelinky kladiu vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy, ktoré sa živia listami vašich rastlín. Z nich následne spadnú po 21 dňoch do pôdy, do ktorej sa zakopú a čakajú 14 dní na vyvinutie sa v dospelého jedinca. Ak dôjde k premnoženiu mandelinky, je schopná spáliť celé pole zemiakov!

Ako mandelinka škodí?

Mandelinka je veľký jedlík, ktorý dokáže napáchať obrovské škody. V období, keď už nemá dosť „zeleného jedla“, sa často presúva aj na hľuzy, a to nielen na tie, ktoré vyčnievajú z pôdy, ale aj na hľuzy tesne pod povrchom pôdy. Rovnako ako dospelí jedinci, aj larvy si radi pochutnávajú na listoch, na ktoré neskôr kladia svoje vajíčka. Vyvinutá larva sa živí listom približne 21 dní a následne padá do pôdy, kde sa na ďalších 14 dní schováva, kým sa z nej nestane dospelý jedinec. Škody, ktorý tento škodca dokáže napáchať, môžu byť úplne fatálne. Uvádza sa, že jedna larva mandelinky zemiakovej spotrebuje počas svojho celého larválneho vývoja 40 cm2 listovej plochy a ďalších 10 cm2 denne ako dospelý brouk. Logicky, čím väčší výskyt mandelinky je, tým väčšia bude redukcia výnosu. V tom najhoršom prípade môže dôjsť k zničeniu nadzemnej časti rastliny a nakoniec aj celej úrody zemiakov. 

Ako bojovať proti mandelinke?

Existuje hneď niekoľko praktík a taktík, ako tohto otravného, aj keď roztomilého, škodcu zničiť alebo sa ho aspoň zbaviť. Ukážeme vám hneď niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

 • Striedajte plodiny. Snažte sa nepoužívať zemiaky na rovnakom mieste, pretože larvy prezimujú v pôde.
 • Vaše záhony zakryte fóliou, aby sa k nim brouci nedostali.
 • Medzi zemiaky môžete zasadiť nechtíka lekárskeho alebo kôpor, ktoré mandelinky nemusia.
 • Pred výsadbou zemiakov posypeme výhonky draselnou soľou, ktorá zlikviduje larvy, ktoré prezimovali v pôde. 

Ak sú vaše zemiaky už napadnuté a na všetky uvedené kroky je neskoro, existuje iba jedna možnosť a to boj s rôznymi prípravkami proti škodcom, konkrétne proti mandelinkám.

mandelinka na listu

Kompletný sprievodca ochoreniami rastlín pri pestovaní v interiéri

Kompletný sprievodca ochoreniami rastlín pri pestovaní v interiéri

Pestovanie rastlín v interiéri je skvelý spôsob, ako si vytvoriť príjemné prostredie doma alebo v kancelárii. Avšak, rastliny nie sú prirodzene imúnne voči rôznym chorobám, ktoré by ich mohli postihnúť. Bez ohľadu na to, či pestujete rastliny doma z ekonomických dôvodov, ako pestovanie papriky v kvetináči, pretože sú jednoducho lepšie a vychádza to lacnejšie než zo supermarketu, alebo ste vášnivý pestovateľ izbových rastlín a máte radi svoju domácu džungľu, tento článok vám pomôže predchádzať zníženej produkcií alebo úhynu rastlín kvôli infikovaniu chorobami. V tomto článku sa pozrieme na rôzne druhy ochorení, ktoré môžu postihnúť vaše rastliny, a ako ich liečiť alebo im priamo predchádzať.

10 Základných tipov pre prevenciu pred ochoreniami rastlín

 1. Kontrola nových rastlín: Používajte kvalitné (nevyčerpané) semená, pred pridaním novej klonu do pestovarne dôkladne skontrolujte, či už v tejto prvej fáze neprejavuje príznaky ochorenia.
 2. Správne zalievanie: Predchádzajte preliačeniu rastlín, čím zabránite príliš vlhkému prostrediu, v ktorom sa škodlivým plesňam darí.
 3. Dostatočné osvetlenie: Pre optimálnu fotosyntézu a rast rastlín je nutné zabezpečiť rastlinám dostatok svetla.
 4. Vetrané prostredie: Na zníženie vlhkosti a rizika plesní je dôležité udržiavať dobré vetranie a cirkuláciu vzduchu.
 5. Kvalitná pôda: Používajte sterilnú pôdu a substráty s dobrým odvodom nadbytočnej vlhkosti.
 6. Náradie a hygiena: Pri manipulácii s rôznymi rastlinami sterilizujte náradie a ruky, ktoré prichádzajú do kontaktu s rastlinami.
 7. Pravidelná kontrola: Pravidelne vykonávajte kontroly rastlín na príznaky chorôb alebo škodcov.
 8. Správne hnojenie: Dávajte pozor na prehnojenie v dobrej viere, že rastlíne pomáhate, a používajte hnojivá v odporúčaných dávkach.
 9. Presádzanie a orezávanie: Pravidelne vykonávajte presádzanie a odstraňujte mŕtve alebo postihnuté časti rastlín.
 10. Izolácia chorých rastlín: Choré rastliny rýchlo izolujte od zdravých, aby ste zabránili šíreniu ochorení.

Choroby rastlín, oboznámenie s tématom

Vedomie, že vaša rastlina má príznaky rastlinnej choroby, môže byť nepríjemné a stresujúce. Choroby môžu vážne ohroziť zdravie a prosperitu vašich rastlín. Môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú baktérie, vírusy, huby alebo škodcovia. Je dôležité včas rozpoznať príznaky a začať vhodnú liečbu. V horších prípadoch alebo neskorým riešením problému môže rastlina zahynúť, preto aj menšie zmeny na listoch beriete radšej do úvahy.

Prečo je dôležité byť dobre oboznámený s chorobami rastlín

 • Rýchla diagnostika: Ak budete oboznámení s všetkými bežnými chorobami rastlín, o ktorých sa v tomto článku dozviete, budete schopní rozpoznať chorobu a rýchlejšie môžete začať liečbu. Niektoré choroby sa rýchlo šíria a môžu postihnúť aj ostatné doteraz zdravé rastliny.
 • Prevencia šírenia: Niektoré choroby sa môžu ľahko prenášať na ďalšie rastliny v prostredí. Včasná diagnostika a izolácia chorých rastlín môže pomôcť zabrániť šíreniu.
 • Optimalizácia rastu: Zdravé rastliny rastú výrazne lepšie a produkujú viac kvetov a plodov. Ak poznáte možné príznaky chorôb, môžete podniknúť kroky na optimalizáciu podmienok pre rast.
 • Úspora nákladů: Niektoré choroby môžu byť v prípade zanedbania dlhodobého charakteru alebo dokonca fatálne pre rastliny, čo by vás nútilo ich nahradiť a to by vás stálo zbytočné náklady navyše.
 • Bezpečnosť: Niektoré choroby rastlín môžu byť nebezpečné aj pre ľudí alebo zvieratá, napríklad určité formy plesní.
 • Estetická hodnota: Ochoré rastliny často strácajú svoj estetický vzhľad, čo môže byť problém, ak rastliny pestujete pre dekoráciu.
 • Vedecký a ekonomický význam: V prípade pestovania rastlín pre komerčné účely na ich následný predaj alebo ak ide o vedecký výskum, je znalosť chorôb rastlín nevyhnutná pre úspech projektu a udržanie ziskovosti takéhoto projektu.

Ako rozpoznať symptómy chorôb u semienok a sadeníc?

 • Hubové ochorenia: Vyhnite sa ukladaniu semienok do príliš vlhkej pôdy. V prípade potreby použite fungicídne spreje špeciálne určené pre sadenice a semená.
 • Bakteriálne infekcie: Pri sadeničkách použite sterilnú pôdu a zalievanie. Ak je to možné, použite baktericídne spreje, ktoré sú bezpečné pre mladé rastliny.
 • Vírusové ochorenia: Pred výsadbou vždy skontrolujte semená a sadenice na príznaky vírusových infekcií, ako sú deformované listy alebo škvrny. Vírusy sú ťažko liečiteľné, najlepšie je predísť infekcii. Ak je neskoro a zistíte vírusovú nákazu, izolujte rastlinu od ostatných.
 • Škodcovia: Proti škodcom použite bezpečné insekticídy alebo biologické metódy, ako sú predátory, ktoré sa živia škodlivým hmyzom.
 • Stres z presádzania: Presádzajte sadenice opatrne, aby ste minimalizovali poškodenie koreňového systému. Použite stimulátory rastu k podpore rastu.

Látková nerovnováha alebo vážne ochorenie rastlín?

Pri príchode k rastline a zistíte, že sa deje niečo zvláštne, vzniká mnoho otázok a obáv. Hlavná otázka znie: Je to spôsobené nerovnováhou minerálnych látok, ktorú možno ľahko napraviť, alebo ide o vážne ochorenie, ktoré by mohlo ohroziť celú úrodu?

Identifikácia problému

Prvým krokom je správna diagnostika. Príznaky, ako skrátka rast, deformované listy, alebo zmeny vo farbe, môžu byť dôsledkom ochorení alebo nerovnováhy minerálnych látok. Ak ste si istí, že máte správne pH, dodržiavate zalievanie a hnojenie podľa pokynov od výrobcu, je pravdepodobné, že ide o ochorenie rastliny. Na druhej strane, ak máte nekonzistentné zalievanie, nesledujete pH zalievky, alebo ste nedávno zmenili hnojivo a vidíte tie isté príznaky, je pravdepodobnejšie, že ide "len" o nerovnováhu minerálnych látok.

Najčastejšie príznaky ochorení rastlín

Žloutnutie listov

Ak si všimnete, že listy vašich rastlín začínajú žltnúť, mali by ste najprv skontrolovať pH a EC hodnoty pôdy. Žltnutie je najčastejším znakom nedostatku dusíka, ale môže naznačovať aj problémy s príjmom ďalších živín. V tomto prípade odporúčam dôkladne overiť, či hnojíte podľa predpísaných tabuliek od výrobcu. Pre istotu zmerajte pH a EC živného roztoku. 

Škvrny na listoch

Škvrny na listoch sú obvykle ľahko viditeľné a mali by vás okamžite upozorniť. Mohou byť známkou hubových alebo baktériových infekcií a vyžadujú rýchlu akciu, ako je aplikácia fungicídov alebo odstránenie postihnutých listov. Nakazené listy by mali byť odstránené čo najbližšie k stonku, aby sa zabezpečila bezpečnosť odstránenia celého infikovaného listu.

Zakrslý rast

Ak vaše rastliny náhle zastavia rast alebo rastú pomaly, je to jasným znakom, že niečo nie je v poriadku. Obzvlášť ak tento príznak zaznamenáte u rastlín v vegetatívnej fáze, kedy by mali investovať všetku svoju energiu do rastu a bujnenia. Zakrslý rast môže byť spôsobený nedostatkom živín, nedostatočným osvetlením alebo dokonca výnimočne prítomnosťou škodcov.

Vadnutie

Vadnutie rastlín je obvykle spojené s problémami v režime zavlažovania. Ak listy vyzerajú smutne a klesajú, skontrolujte, či nie je pôda príliš suchá alebo naopak prelejovaná. Často sa stáva, že prvou reakciou pestovateľa na zvädnuté listy je okamžité zalievanie rastlín, aby sa spamätali. V takom prípade je však príčinou zvädnutia pravdepodobne prelejovaná rastlina, ktorá nestíha vyparovať nadbytok vlhkosti.

Spálené končeky listov

Keď si všimnete, že končeky listov sú hnedé a vyzerajú, akoby boli spálené, pravdepodobne ide o známku prehnojenia. V takom prípade by ste mali znížiť dávkovanie hnojiva a zvážiť vypláchnutie pôdy.

Ako riešiť symptómy

 • Analýza pôdy a vody: Na odhalenie nerovnováhy v živinách je užitočná analýza pôdy a zalievacej vody. pH hodnota pôdy: Ak je mimo optimálny rozsah pre konkrétnu rastlinu, niektoré živiny môžu byť pre rastlinu neabsorbovateľné.
 • Kontrola pridávaných živín: Podvyživená rastlina má spomalený rast, slabý stonok a málo listov. Naopak, prehnojená rastlina môže mať spálené končeky listov. V týchto prípadoch môže ísť o komplexný problém vo vašom pestovateľskom prostredí a je potrebné kontrolovať pomer svetla/vlhkosti/CO2.
 • Pomer N-P-K: Venujte pozornosť hnojivu, ktoré používate. Skontrolujte pomer dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K) a uistite sa, že zodpovedá potrebám vašej rastliny.
 • Správne zalievanie: Problémy s prehnojením alebo podvyživením môžu súvisieť s nesprávnym zavlažovaním. V tomto bode by som sa vrátil k bodu č. 1.
 • Frekvencia a Množstvo: Udržiavajte konzistentný režim zavlažovania. Príliš veľa vody môže vypláchnuť živiny z pôdy. Neschopnosť rastliny prijímať živiny môže byť spôsobená nesprávnym zavlažovaním a značnými výkyvmi v EC (elektrická vodivosť), ktorá je hlavným ukazovateľom schopnosti rastliny prijímať živiny.

Opatrenia a náprava pre choré rastliny

Žloutnutie listov

Ak si všimnete, že listy vašich rastlín začínajú žltnúť, mali by ste najprv skontrolovať pH a EC hodnoty pôdy. Žltnutie je najčastejším znakom nedostatku dusíka, ale môže naznačovať aj problémy s príjmom ďalších živín. V tomto prípade odporúčam dôkladne overiť, či hnojíte podľa predpísaných tabuliek od výrobcu. Pre istotu zmerajte pH a EC živného roztoku. 

Škvrny na listoch

Škvrny na listoch sú obvykle ľahko viditeľné a mali by vás okamžite upozorniť. Mohou byť známkou hubových alebo baktériových infekcií a vyžadujú rýchlu akciu, ako je aplikácia fungicídov alebo odstránenie postihnutých listov. Nakazené listy by mali byť odstránené čo najbližšie k stonku, aby sa zabezpečila bezpečnosť odstránenia celého infikovaného listu.

Zakrslý rast

Ak vaše rastliny náhle zastavia rast alebo rastú pomaly, je to jasným znakom, že niečo nie je v poriadku. Obzvlášť ak tento príznak zaznamenáte u rastlín v vegetatívnej fáze, kedy by mali investovať všetku svoju energiu do rastu a bujnenia. Zakrslý rast môže byť spôsobený nedostatkom živín, nedostatočným osvetlením alebo dokonca výnimočne prítomnosťou škodcov.

Vadnutie

Vadnutie rastlín je obvykle spojené s problémami v režime zavlažovania. Ak listy vyzerajú smutne a klesajú, skontrolujte, či nie je pôda príliš suchá alebo naopak prelejovaná. Často sa stáva, že prvou reakciou pestovateľa na zvädnuté listy je okamžité zalievanie rastlín, aby sa spamätali. V takom prípade je však príčinou zvädnutia pravdepodobne prelejovaná rastlina, ktorá nestíha vyparovať nadbytok vlhkosti.

Spálené končeky listov

Keď si všimnete, že končeky listov sú hnedé a vyzerajú, akoby boli spálené, pravdepodobne ide o známku prehnojenia. V takom prípade by ste mali znížiť dávkovanie hnojiva a zvážiť vypláchnutie pôdy.

Ako riešiť symptómy

 • Analýza pôdy a vody: Na odhalenie nerovnováhy v živinách je užitočná analýza pôdy a zalievacej vody. pH hodnota pôdy: Ak je mimo optimálny rozsah pre konkrétnu rastlinu, niektoré živiny môžu byť pre rastlinu neabsorbovateľné.
 • Kontrola pridávaných živín: Podvyživená rastlina má spomalený rast, slabý stonok a málo listov. Naopak, prehnojená rastlina môže mať spálené končeky listov. V týchto prípadoch môže ísť o komplexný problém vo vašom pestovateľskom prostredí a je potrebné kontrolovať pomer svetla/vlhkosti/CO2.
 • Pomer N-P-K: Venujte pozornosť hnojivu, ktoré používate. Skontrolujte pomer dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K) a uistite sa, že zodpovedá potrebám vašej rastliny.
 • Správne zalievanie: Problémy s prehnojením alebo podvyživením môžu súvisieť s nesprávnym zavlažovaním. V tomto bode by som sa vrátil k bodu č. 1.
 • Frekvencia a Množstvo: Udržiavajte konzistentný režim zavlažovania. Príliš veľa vody môže vypláchnuť živiny z pôdy. Neschopnosť rastliny prijímať živiny môže byť spôsobená nesprávnym zavlažovaním a značnými výkyvmi v EC (elektrická vodivosť), ktorá je hlavným ukazovateľom schopnosti rastliny prijímať živiny.

Opatrenia a náprava pre choré rastliny

Rozpoznanie, či vaša rastlina trpí nerovnováhou živín alebo chorobou, je kľúčovým prvkom efektívnej liečby. Ak sa ukáže, že problém spočíva v nerovnováhe živín, nemusíte hneď siahať po chemických prostriedkoch na ochranu rastlín. Stačí postupne korigovať dávkovanie hnojív a starostlivo sledovať, ako rastlina reaguje. V prípade, že diagnostika odhalí chorobu, situácia sa stáva vážnejšou a pravdepodobne bude potrebné použiť fungicídy alebo iné liečebné prostriedky. Rýchla diagnostika a okamžitá intervencia sú v takom prípade kľúčové. Každý problém vyžaduje špecifický prístup a chybná diagnóza môže situáciu ešte zhoršiť, preto je dôležité jednať rýchlo a bezchybne.

Ďalšie choroby rastlín, ktoré sa môžu týkať skôr pestovateľov vonkajších rastlín

Ak pestujete rastliny vo vnútri, existuje niekoľko ďalších chorôb a komplikácií, na ktoré by ste mali dbať. Okrem už spomenutých problémov, na ktoré môžete naraziť, tu uvádzame niekoľko ďalších bežných chorôb a komplikácií, ktoré sa môžu týkať aj vonkajších pestovateľov.

 • Plesňová choroba (Botrytis cinerea) Táto pleseň je známa svojou schopnosťou rýchlo sa šíriť, najmä v vlhkom prostredí. Jej prítomnosť často signalizuje hnedenie a usychanie okvetných lístkov.
  • Liečba: Kľúčová je prevencia, ale ak už k nákaze dojde, sú účinné fungicídy.
 • Riasy v hydroponike Zo skúsenosti pestovateľov je známe, že riasy sú častým problémom v hydroponických systémoch, kde majú prístup k svetlu a živinám.
  • Riešenie: Mechanické čistenie, filtrovanie vody a použitie peroxidu vodíka alebo germicídnych svetiel.
 • Plesňa:Tento plesňový problém je známy svojím charakteristickým bielym práškovitým povlakom na listoch, ktorý je ťažko odstrániteľný.
  • Liečba: Prevencia je zásadná, ale ak dôjde k infekcii, fungicídy sú vašou najlepšou voľbou.
 • Pythium a Phytophtora: Najznámejším zástupcom týchto pliesní je pliesen zemiaková. Tento druh choroby napáda predovšetkým korene rastlín a môže viesť k ich odumretiu. Phytophtora infestans, známa ako pliesen zemiaková, je jedným z najznámejších zástupcov. Spôsobuje zatmené listy a deformáciu plodov. Pokročilé štádium vedie k odumretiu rastliny.
  • Liečba: Prípravky obsahujúce prospešný mykorhízny húb Trichoderma sa osvedčili v prevencii aj liečbe. Kontaktne pôsobiace prípravky na báze medi sú ďalšou možnosťou.
 • Čierna paradajka: Tento odolný druh huby uprednostňuje teplé a vlhké prostredie. Mali by ste dbať na pravidelné vetranie pestovateľskej miestnosti ako prevencia tejto chorobe. Väčšinou sa od tejto choroby nezbavíte.
  • Prevencia a Liečba: Odporúča sa pravidelné a dostatočné vetranie skleníka. Chemické postreky zvyčajne nie sú efektívne.
 • Plesňa šalátová: Charakteristické sú žltohnede až žlté škvrny na vonkajších listoch, ktoré neskôr hnedia.
  • Liečba: Aplikácia medi obsahujúcich fungicídov a pravidelné vetranie skleníka.
 • Mšice: Tieto škodce sa zhromažďujú vo veľkých kolóniách a môžu rýchlo poškodiť rastliny.
  • Liečba: Použitie vhod ných insekticídov alebo prirodzených dravcov, ako sú sedmitečné slunéčka.

Ak ste nenašli informácie o chorobe, ktorú hľadáte, srdečne vás zveme do našej kategórie v blogu na tému choroby rastlín a ako ich riešiť. Nájdete tam veľa článkov na rôzne témy, veríme, že nájdete riešenie, ktoré hľadáte.

Ochrana rastlín - najčastejšie otázky a správne odpovede

Ochrana rastlín - najčastejšie otázky a správne odpovede

1. Proč u STOPů neuvádíte účinnou látku?

Účinné látky se často mění, končí jejich registrace, bývají nahrazeny jinými, nebo zanikají úplně. Řada STOP se proto orientuje ve své grafice a názvech přímo na chorobu či škůdce, aniž by prioritně ukazovala, kterou účinnou látku je ochrany dosaženo. Tím eliminujeme náklady na neustálé revize obalů z důvodu časté změny registrací. Současně ukazujeme lidem, kteří nerozumí účinným látkám, efekt, jeho dosáhnou. To je zajímá víc.

2. Co je ROCK EFFECT a lze jej použít na všechno?

RockEffect je přírodní ochranný prostředek na bázi přírodních látek pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin proti škůdcům. Nelze jej použít na všechno, ale výborně účinkuje na mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce - puklice (v raném stadiu) a na americké padlí na angreštu a rybízu.

3. Co jsou černé skvrny na růži? 

Skvrny jsou způsobeny houbovým onemocněním, tvz. skvrnitostí růží. Houba přezimuje na listech, kde od jara škodí, zejména za vlhka. Napadené listy, i opadané pod kečem, je nejlépe spálit.

 

Produkty napomáhající ochraně rostlin můžete zakoupit na našem e-shopu zde:

4. Malé černé mušky okolo květináče na balkóně - co to je a jak se jich zbavit?

Černé mušky jsou smutnice. Ty však rostlinám neškodí. Přiletět mohou odkudkoli, můžete si je dokonce přinést domů z květinářství, aniž to tušíte. Tyto neškodné mušky však nakladou vajíčka do substrátu. Z nich se líhnout larvy a ty jsou velmi žravé a škodlivé, zejména pro pokojové rostliny oslabené po zimě. Napadají kořínky, listy. Pomáhá FLORIA hnojivo s účinkem proti smutnicím, které likviduje larvy a zabrání růst další generace mušek.

5. Musím při postřiku stromů používat i smáčedlo a co to vůbec je?

Smáčedlo je látka, která snižuje povrchové napětí materiálu a tím zvyšuje přilnavost aplikované tekutiny. Pokud smáčedlo není součástí postřiku, pak jej výrobce postřiků doporučuje přimíchat.

6. Co proti plísni na rajčatech, když nechci chemický postřik?

Jako prevenci použijte NATURA Bylinkovou směs na plísně. Pokud se plíseň již vyskytne, je na přírodní cestu pozdě a nastupuje chemie, např. AGRO plíseň STOP.

7. Co je ochranná doba?

Ochranná lhůta (doba) je časový úsek používaný u prostředků na ochranu rostlin (zejména při aplikaci postřikem), po jejímž uplynutí je konzumace plodů či rostlin zdravotně nezávadná. Ekologické přípravky NATURA mají obvykle 0 dní, plody lze tedy konzumovat ihned po aplikaci. To se ale prakticky stejně neděje. Vždy se řiďte doporučením na příbalovém letáku. Například KRISTALON jako hnojivo má ochrannou lhůtu 0 dní, stejně jako Rock Effect při ochraně rostlin. 

 

 1. Prečo u STOP prípravkov neuvádzate účinnú látku?

Účinné látky sa často menia, končí ich registrácia, sú nahradené inými alebo úplne zanikajú. Mnoho STOP prípravkov sa preto orientuje na svojom obale a názve priamo na chorobu alebo škodcu, aniž by prioritne uvádzali, akou účinnou látkou je ochrana dosiahnutá. Tým sa eliminujú náklady na neustále revízie obalov kvôli častým zmenám registrácií. Zároveň ukazujeme ľuďom, ktorí nerozumejú účinným látkam, účinok, ktorý dosiahnu. To ich viac zaujíma.

 1. Čo je Rock Effect a dá sa použiť na všetko?

Rock Effect je prírodný ochranný prostriedok na báze prírodných látok na zvýšenie odolnosti a obranyschopnosti rastlín proti škodcom. Nedá sa použiť na všetko, ale účinne pôsobí proti voškám, moliciam, roztočom, mšiciam, pukliciam (v raných štádiách) a proti americkému múčnatkáru na ríbezli a egreši.

 1. Čo sú čierne škvrny na ruži?

Škvrny sú spôsobené hubovým ochorením nazývaným škvrnitkosť ruže. Huba prezimuje na listoch a od jari im škodí, najmä za vlhkého počasia. Napadnuté listy, aj opadané pod kríkom, je najlepšie spáliť. Prevencia je možná ošetrením napríklad prostriedkom AGRO na ochranu ruží.

Produkty, ktoré pomáhajú pri ochrane rastlín, si môžete zakúpiť na našom e-shope tu:

 1. Malé čierne muchy okolo kvetináča na balkóne - čo to je a ako sa ich zbaviť?

Čierne muchy sú mušky. Neškodia rastlinám, môžu sa však objaviť kdekoľvek, dokonca ich môžete nevedomky priniesť domov z kvetinárstva. Tieto neškodné muchy kladú vajíčka do substrátu. Z vajíčok sa vyliahnu larvy, ktoré sú veľmi hladné a škodlivé, najmä pre izbové rastliny oslabené po zime. Napádajú korene a listy. Proti smutnicím použite prípravok Canna Cannacure.

 1. Musím používať mokryadlo pri postrekoch stromov a čo je to vlastne?

Mokryadlo je látka, ktorá znižuje povrchové napätie materiálu a tým zvyšuje priľnavosť aplikovanej kvapaliny. Ak mokryadlo nie je súčasťou postreku, výrobca postrekov odporúča ho pridať.

 1. Čo použiť proti múčnatke na paradajkách, ak nechcem chemický postrek?

Ako preventívnu opatrenie použite bylinkovú zmes NATURA na pliesne. Ak sa už pliesen vyskytne, je neskoro na prírodný prístup a nastupuje chemická liečba, napríklad AGRO Plieseň STOP.

 1. Čo je ochranná doba?

Ochranná doba je časový úsek, ktorý sa uplatňuje pri použití prostriedkov na ochranu rastlín (najmä pri aplikácii postrekom) a po jeho uplynutí je konzumácia plodov alebo rastlín bezpečná z hľadiska zdravia. Ekologické prípravky značky NATURA majú obvykle ochrannú dobu 0 dní, čo znamená, že plody môžete konzumovať ihneď po aplikácii. V praxi sa však toto zriedka deje. Vždy sa riadte odporúčaniami na príbalovom letáku. Napríklad Rock Effect má ochrannú dobu 0 dní.