Farba svetla, spektrum a naše rozdelenie LED svietidiel

Rozdelenie LED svetiel podľa toho, aké vlnové dĺžky, teda farbu svetla vyžarujú.

Tento článok slúži primárne zákazníkom, ktorí vyberajú pestovateľské LED osvetlenie na našom webe. Keďže svetiel je nepreberné množstvo, museli sme zaviesť filtrovanie pre všetky kategórie a jedným z parametrov filtra je práve "Farba svetla". Aby ste vedeli, ako filter používať, stručne vysvetlím, aké výsledky očakávať pri zaškrtnutí konkrétnej požiadavky.

Takto vyzerá filter v kategórii, zoznámte sa. Je to váš najvernejší pomocník pri hľadaní presne toho, čo potrebujete. Názvy jednotlivých parametrov vždy volíme tak, aby boli čo najzrozumiteľnejšie a na prvý pohľad jasné. Avšak ide o nový sortiment na trhu, ktorý ešte nemá štandardizované oficiálne pojmy. Preto musíme improvizovať a opisovať ich pomocou vlastných názvov. 

Farba svetla ako parameter pre pestovateľské osvetlenie

💡Viacspektrálne

Ide o svetlá, ktoré sú osadené viac ako 2 druhmi LED čipov a vyžarujú tak 3 a viac konkrétnych vlnových dĺžok. Napríklad červené, modré a biele (4000K) čipy. Alebo u drahších žiaroviek až 8 samostatných druhov LED diód, z ktorých každá pokrýva jednu konkrétnu vlnovú dĺžku. Ako najväčší bonus u viacspektrálneho osvetlenia bývajú diódy UV, IR či FR (viac sa dozviete v článku o rozdelení vlnových dĺžok).

💡Plnospektrálne

Ide o verné napodobenie slnečného svetla, vyznačuje sa klasickým bielym svetlom, ktoré nie je zafarbené do žiadnej konkrétnej farby, ako modrá alebo červená. Presnejší odtieň plnospektrálnych svetiel sa vyjadruje v Kelvinoch. 3000K je teplá biela, vhodná pre fázu kvitnutia. 5000K je denná biela, vhodná pre rastovú fázu. 6000K je studená biela, používa sa pre rannú fázu rastlín, sadenice, klíčenie alebo pestovanie microgreens.

💡Plnospektrálne PLUS

Tento pojem sme zaviedli neskôr, pretože niekoľko výrobcov začalo svoje plnospektrálne svetlá doplňovať jednotlivými vlnovými dĺžkami pre obohatenie rastlín. Najčastejšie sa pridávajú UV a IR čipy, ktoré nie sú obsiahnuté v samotnom plnom spektre, ale majú pozitívny vplyv na vývoj rastlín. Tieto svetlá bývajú zvyčajne to najlepšie, čo môžete pre osvetlenie rastlín získať.

💡UV svetlo (ultrafialové)

Ultrafialové (UV) svetlo nie je viditeľné ľudským okom, no pre rastliny má významný vplyv. Pomáha stimulovať prirodzenú obranu rastlín (produkciu ochranných látok, ako sú flavonoidy), čo vedie k pevnejším, odolnejším a často aj chutnejším rastlinám. UV svetlo môže tiež podporiť tvorbu živice u niektorých druhov rastlín (napr. byliniek a liečivých rastlín).

💡IR svetlo (Infračervené)

Infračervené (IR) svetlo je tiež neviditeľné, ale rastliny ho "vnímajú" pomocou tzv. fotoreceptorov. IR svetlo najmä podporuje kvitnutie, dozrievanie plodov a ovplyvňuje rýchlosť rastu rastlín. Často sa používa v kombinácii s červeným svetlom na podporu fázy kvitnutia a zvýšenie celkového výnosu.

💡Červené svetlo

Červené svetlo (okolo 660 nm) je kľúčové pre fázu kvitnutia a dozrievania rastlín. Podporuje tvorbu kvetov, plodov a zvyšuje biologickú aktivitu rastlín. V kombinácii s modrým svetlom pomáha optimalizovať fotosyntézu. Čím viac červeného svetla vo fáze kvitnutia, tým lepšie výsledky pri zbere.

💡Modré svetlo

Modré svetlo (okolo 450 nm) je najdôležitejšie v rastovej fáze rastlín. Podporuje silný, kompaktný rast, zdravý vývoj listov a koreňov. Nadbytok modrého svetla však môže spomaliť kvitnutie, preto je v neskorších fázach dôležité modré spektrum obmedziť a pridať viac červeného svetla.