Mýty o umelej osvetlení rastlín

5 Najznámejších mýtov o umelom osvetlení rastlín

Mýtus #1: Výkon svietidla je ukazovateľ svietivosti

Aj keď korelácia medzi výkonom a svietivosťou existuje, určite takéto tvrdenie nie je úplne správne. Vždy je potrebné pozrieť sa aj na ďalšie parametre. Často sa pri svietidlách uvádza svietivosť v lúmenoch, ale vy by ste mali radšej hľadať hodnotu PPFD v mikromóloch, čo my pri všetkých svietidlách sami meriame a uvádzame. Staršia technológia čipov má vyššiu spotrebu elektriny, ale svieti menej ako nové pestovateľské svietidlá, ktoré môžu mať pokojne nižší výkon. Najstaršie typy svietidiel používajú LED čipy s efektivitou cca 75 lm/W. Najnovšie Samsung čipy dosahujú efektivitu až dvojnásobnú – 150 lm/W. Z toho vyplýva, že nesprávne zakúpené nekvalitné svietidlo vás pripraví o peniaze a pritom rastline nedodáte toľko svetla, koľko potrebuje.

Mýtus #2: Rastliny nepotrebujú žiadne zelené svetlo 

Myšlienka, že rastliny nevedia využiť svetelné žiarenie v rozmedzí 450 nm – 550 nm (zelené svetlo) je samozrejme nesprávna. Určite ste to už tiež niekde počuli a možno ste to videli aj podložené spektrálnymi grafmi s krivkou, ktorá mala vysoký vrchol len v červenej a modrej časti spektra a uprostred v zelenej časti bola krivka na dne. Tieto grafy opisujú iba fotosyntetickú aktivitu chlorofylu A a B. Ak zoberiete do úvahy ďalšie dôležité procesy fotosyntézy ako napríklad beta-karotén, ten je už čiastočne vyznačený v zelenom spektre svetla. Ak povieme, že sú rastliny 100 % citlivé na modrú a červenú zložku svetla, tak zelené svetlo rastlina „vidí“ cca na 20 %.

Mýtus #3: PAR slúži na určenie, koľko svetla rastlina potrebuje

S týmito prípadmi sme sa stretli aj na niektorých fórach a weboch. V hodnotách PAR neuvádzame koľko svetla rastlina potrebuje – na to sa používa DLI. PAR v správnom znení (Photosynthetically Active Radiation) ukazuje, ako rastlina „vidí“ svetlo z jej pohľadu. Najsilnejšie vníma červené a modré svetlo a o niečo menej zelenú a žltú časť spektra.

Mýtus #4: LED pestovateľské svetlá sú 100 % efektívny svetelný zdroj

Tu by sa dalo samozrejme hrať so slovíčkami, a preto niektoré pofidérne obchody, najmä čínske trhoviská, používajú tento marketingový trik. Zo svojej podstaty by to ale znamenalo, že dokážeme 100 % elektriny premeniť iba na svetlo. To bohužiaľ žiadna súčasná technológia nedokáže. Samozrejme, LED technológia je momentálne najefektívnejší zdroj svetla, ale nie 100 %, na to si ešte počkáme. Všetci používatelia LED svetiel vedia, že LED čipy pri prevádzke pomerne hreju, takže prebytočná energia v podobe tepla uniká do priestoru. Existujú laboratórne experimenty, kde používajú svietidlo s 98 % efektivitou – funguje to na princípe, že tepelné žiarenie sa akumuluje, kým nemá takú energiu, aby preniklo von vo forme viditeľného svetla. 

Mýtus #5: LED osvetlenie nemôže rastlinám uškodiť

Mnoho ľudí si myslí, že vďaka nižšej prevádzkovej teplote sa rastliny pod LED osvetlením nespália. Samozrejme čo sa týka teploty, sú na tom LEDky zo všetkých svetelných zdrojov najlepšie a rastlinu tepelne popália až keď sa listy vyslovene dotýkajú samotného svietidla. Avšak pozor, rastlinu môže spáliť aj vysoký fotónový tok, teda intenzita osvetlenia. Ak umiestnite výkonné pestovateľské svietidlo príliš blízko rastliny, kde môže byť PPFD až 1200 mikromólov za sekundu, dôjde rýchlo k spáleniu listov. To spoznáte tak, že začnú blednúť, žltnúť a postupne na niektorých miestach hnednúť. Táto transformácia listu prebieha od okraja ku stredu. Mladé rastliny sú na to citlivejšie a niektorým druhom môže ublížiť aj hodnota okolo 750 µmol/s.

poznámka redakcie: Vzhľadom na dôležitosť uvedených informácií, aby nedošlo k nechcenému poškodeniu rastliny, uvádzame pri všetkých našich pestovateľských svetlách tieto dôležité parametre – z akej výšky disponuje svietidlo akou hodnotou fotónového toku vyjadreného v mikromóloch za sekundu (= PPF alebo PPFD). Všetky tieto údaje sú merané v našich priestoroch profesionálnym PAR metrom, ktorý si u nás môžete zapôžičať alebo zakúpiť.