Mýty o umelej osvetlení rastlín

5 Najznámejších mýtov o umelom osvetlení rastlín

Mýtus #1: Výkon svietidla je ukazovateľ svietivosti

Hoci existuje korelácia medzi výkonom a svietivosťou, tvrdenie, že výkon je jediným ukazovateľom, určite nie je správne. Vždy je potrebné brať do úvahy ďalšie parametre. Mnohokrát sa svietidlá označujú podľa svietivosti v lumenoch, ale skôr by ste mali hľadať hodnotu PPFD v mikromoloch, čo meriame a udávame pri všetkých našich svietidlách. Staršie technológie čipov majú vyššiu spotrebu elektriny, ale svietia menej než nové pestovateľské svetlá, ktoré môžu mať nižší výkon. Najstaršie typy svietidiel používajú LED čipy s účinnosťou približne 75 lm/W. Najnovšie čipy od spoločnosti Samsung dosahujú účinnosť až dvojnásobnú, 150 lm/W. Zo všetkého toho vyplýva, že zlý nákup nekvalitného svietidla vás pripraví o peniaze a pritom vašej rastline nedáte toľko svetla, koľko potrebuje.

Mýtus #2: Rastliny nepotrebujú žiadne zelené svetlo

Myšlienka, že rastliny nie sú schopné využívať svetlo v rozsahu 450 nm - 550 nm (zelené svetlo) je samozrejme nepresná. Určite ste už niekedy počuli alebo videli tvrdenie, že rastliny sú citlivé len na červené a modré svetlo a zelené svetlo im je jedno. Tieto tvrdenia sú založené len na fotosyntetickej aktivite chlorofylu A a B. Ak zahrnieme aj iné dôležité fotosyntetické procesy, napríklad beta-karotén, je čiastočne citlivý na zelené svetlo. Takže hoci sa hovorí, že rastliny sú citlivé na modré a červené svetlo, zelené svetlo je pre rastlinu viditeľné približne 20%.

Mýtus #3: PAR určuje, koľko svetla rastlina potrebuje

Na niektorých diskusiách a weboch sa stretávame s týmito tvrdeniami. Avšak hodnoty PAR neudáva, koľko svetla rastlina potrebuje. Na to slúži DLI. PAR v správnom znení (Photosynthetically active radiation) ukazuje, ako rastlina "vidí" svetlo z jej hľadiska. Silno reaguje na červené a modré svetlo a menej na zelené a žlté časti spektra.

Mýtus #4: LED pestovateľské svetlá sú 100% efektívne svetelné zdroje

Tu by sa dalo hadať o slovíčka a preto niektoré menej seriózne obchody, predovšetkým trhy v Číne, to používajú ako marketingový trik. V zásade by to znamenalo, že dokážeme 100% elektrickej energie premeniť len na svetlo. To, žiaľ, žiadna súčasná technológia nedokáže. Samozrejme, LED technológia je momentálne najefektívnejším zdrojom svetla, ale nie je 100%. Všetci používatelia LED svetiel vedia, že LED čipy sa počas prevádzky dosť zahrievajú, takže prebytočná energia uniká von vo forme tepla. Existujú laboratórne experimenty, kde používajú svietidlo s efektivitou 98%, to funguje na princípe, že tepelné žiarenie sa hromadí, kým nezíska dostatok energie na to, aby uniklo von vo forme viditeľného svetla.

Mýtus #5: LED osvetlenie nemôže poškodiť rastliny

Mnoho ľudí si myslí, že vďaka nižšej prevádzkovej teplote rastliny pod LED osvetlením nezhoria. Samozrejme, čo sa týka teploty, LED svietidlá sú oveľa lepšie než iné svetelné zdroje a rastlinu spáli až vtedy, keď sa listy priamo dotknú svietidla. Varovanie: Rastlinu môže spáliť aj vysoký fotonový tok, čo je intenzita osvetlenia. Ak dáte výkonné pestovateľské svetlo príliš blízko k rastline, kde môže dosiahnuť PPFD až 1200 mikromolov za sekundu, listy sa čoskoro začnú spáliť, čo spoznáte tým, že začnú svietiť, žltnúť a postupne na niektorých miestach zhnednú. Táto transformácia listu sa deje od okraja k stredu listu. Mladé rastliny sú na to citlivejšie a niektorým druhom môže ublížiť aj hodnota okolo 750 µmol/s.

Poznámka redakcie: Kvôli dôležitosti uvedených informácií, aby nedošlo k neúmyselnému poškodeniu rastliny, uvádzame pri všetkých našich pestovateľských svetlách tieto dôležité parametre - výšku, z ktorej svetlo disponuje, a hodnotu fotonového toku vyjadrenú v mikromoloch za sekundu (= PPF alebo PPFD). Všetky tieto údaje sú merané v našich priestoroch profesionálnym PAR metrom, ktorý si u nás môžete požičať alebo kúpiť.