Ako založiť trávnik

Plánujete založiť nový trávnik, ale neviete, ako na to? Ak ste na úplnom začiatku a snívate o krásnom trávniku, je potrebné dodržať základné kroky prípravy a zakladania. Ak zakladáte nový trávnik alebo sa snažíte opraviť existujúci porast, je potrebné dodržať tento dôležitý postup

 

  1. Krok - Je potrebné najskôr odstrániť pôvodný porast, k čomu vám perfektne pomôže produkt herbicíd AGRO Likvidátor zelene STOP
  2. Krok - Záhradu po 14 dňoch rozrýďte, zorajte kultivátorom a vyčistite ju od zvyškov rastlín a kameňov. Ak je pôda veľmi zlá, zmiešajte jej vrchnú vrstvu s kremičitým pieskom v pomere 50:50, aby bola dobre priepustná. Prípadne pridajte 2-3 cm nového trávnikového substrátu.
  3. Krok - Následne plochu vyrovnejte a vybranú sadbu zasejte do kríža, čím dosiahnete rovnomerné zasiatie. Ak chcete pre svoju záhradu to najlepšie, čo predpokladáme, že áno, najlepšou voľbou je produkt Král trávnika so žolíkom od značky Floria. Osivo po zasevaní zakryte hrablami pod povrch a pôdu upravte doskami, prípadne záhradným valcom. Pravidelne zavlažujte až do výrastu trávy, najlepšie ráno alebo večer. 
  4. Krok - Osivo vyrastie obvykle do 20 až 30 dní, závisí to však od druhu trávnej zmesi a tiež od ročného obdobia.
  5. Krok - Spolu s osivom tráv vyrastú samozrejme aj buriny, ktoré sa nám nepodarilo pred zasiatím zo zeme úplne odstrániť. Po prvej kose, keď trávnik dosiahne výšku 7 cm, je potrebné plochu ošetriť, najlepšie selektívnym herbicídom napr. FLORIA travin 0,8 kg. 

Ako je to so sekaním a závlahou?

  • Ak chcete, aby bol váš trávnik čo najkrajší, je potrebné starať sa o pravidelnú zálievku a tiež časté kosenie. Ideálne by ste mali kosiť 1x až 2x týždenne. Výška trávnika po kosení by mala byť maximálne 3 cm. Ak toto pravidlo nedodržíte, môže sa stať, že trávnik zažltnie kvôli stresu a začne vysychať.
  • Čo sa zálievky týka, je potrebné, aby bola nepravidelná, no veľmi bohatá v dávke 20-25 litrov na 1m². Spomenutá nepravidelná zálievka vykonávaná 2x týždenne v závislosti od teploty vzduchu a od štruktúry vegetačnej vrstvy prospeje hlbokému koreňovému systému trávnika. 

Na čo si dávať pozor?

Ak vášmu trávniku neprisúdite dostatočné zalievanie, môže dôjsť k nežiaducemu vývoju. Trávnik sa zakoreňuje plytko a ľahko sa v ňom uchytia buriny, ako je lipnica ročná alebo hviezdica lúčna. Ak je trvalo vlhký, môže dôjsť k rozvoju infekčných chorôb trávnika.

Prečo voliť práve trávne zmesi od AGRO CS?

  • Spoločnosť AGRO CS je oprávnene jedným z najskúsenejších dodávateľov semien na európskom trhu. Trávny program zahŕňajúci osivo, hnojivá a prostriedky na následnú starostlivosť o trávnik patrí k nosným a úspešným programom spoločnosti už niekoľko rokov.
  • Trávne zmesi, ktoré v AGRO CS vznikajú, majú vždy základ v osive pochádzajúcom od renomovaných šľachtiteľov a pestovateľských podnikov z celej Európy. AGRO CS vie pripraviť zmes pre konkrétne klimatické podmienky a konkrétne zaťaženie pri samozrejmom zachovaní estetickej a reprezentatívnej funkcie. Neexistuje zákazník, priestor ani požiadavka, ktorej by AGRO CS nevedeli vyhovieť. Od špičkových trávnych zmesí spĺňajúcich maximálne nároky na vzhľad a funkčnosť až po trávne zmesi určené na trávnenie užitkových plôch.

Produkt slúžiaci na ničenie burín v trávniku môžete zakúpiť v našom e-shope:

FLORIA travin 0,8 kg