Ako maximalizovať výťažok z konope - Svetelné znečistenie pre rastliny (3.)

Rastliny potrebujú absolútnu tmu v určitých fázach svojho života, rovnako ako človek potrebuje tmu na spánok. Teraz vám povieme, ako chrániť rastlinu konope pred svetelným znečistením a prečo je to tak dôležité. Na tieto fakty poukazujú najnovšie vedecké štúdie.

V noci má byť tma

V noci by malo byť jednoducho tma. To platí pre ľudí aj pre rastliny. Aby sa rastliny v noci nestretli so žiadnym svetelným znečistením, odporúča sa dobré izolovanie a uzavretie pestovacieho boxu, zablokovanie všetkých otvorov.

Ak toto urobíte, zabezpečíte rastlinu tmu. Avšak nemôžete byť úplne istí, že ide o dokonalú tmu. Rastlina sa zdá byť v poriadku, kvitne atď. Preto je pre pestovanie konope doma vhodné použiť ďalšie zariadenie, ktoré vám pomôže merať prípadné svetelné znečistenie.

Prístroj od Apogee

V jednom z našich článkov sme sa venovali kvantovému prístroju od značky Apogee, ktorý vám umožňuje merať správnu intenzitu svetla. Tento druhý prístroj je prakticky identický s prvým, len je oveľa citlivejší na stopy svetelného znečistenia.

Ak si chcete byť istí, že konope skutočne má požadovaných 12 až 14 hodín svetla a 12 až 10 hodín tmy, budú vám oba tieto prístroje určite užitočné. A prečo je tak dôležité dodržiavať cyklus približne 12 hodín? Je dôležitý najmä pre prechod z vegetatívneho rastu na reprodukčný rast. Čo to znamená?

Konope sa mení

Po prechode konope z vegetatívneho rastu, čo je fáza rastu, v ktorej sa tvorí všetko nevyhnutné pre bohatú úrodu, budete musieť skrátiť dni, teda svetelnú dobu. Keď konope prejde na reprodukčný rast, čaká vás približne osem týždňov obdobia zberu. Na dosiahnutie tohto obdobia vývoja potrebuje rastlina veľa svetla.

Avšak, keď už dosiahne reprodukčný rast, je omnoho lepšie skôr skrátiť dni, čím dosiahnete vyššiu výnosnosť. Musíte preto nájsť optimálny bod, kde prepnúť z dlhých na krátke dni. Ak tak urobíte príliš skoro, znížite svoj výnos. Ak neskôr, rastlina bude zbytočne veľká a nebude schopná efektívne využiť všetky živiny a dôležité faktory pre produkciu.

Počas kvetinovej (reprodukčnej) fázy je veľmi dôležité udržiavať obdobie tmy naozaj tmavé. Z najnovších vedeckých štúdií vyplýva, že aj kontrolka pri bezpečnostnej kamere môže ovplyvniť život rastlín. Ak nechcete investovať do prístroja Apogee, aspoň sa uistite, že v nočnom fotoperiodéru je vo vnútri pestovacej miestnosti absolútna tma.

Záver

Hoci prístroje od Apogee nie sú najlacnejšie, ak chcete skutočne pestovať konope s vysokým obsahom CBD v väčšom merítku, nezaobídete sa bez nich. Pre domáce podmienky a zvýšenie výnosov je to jednoznačne vynikajúci výber. Snažte sa preto rastlinám poskytnúť skutočne dostatok svetla a tmy, čím prispievate k maximalizácii výnosu.

V nasledujúcej časti série o maximalizácii výnosu si povieme, aký vplyv má teplota v pestovacej miestnosti na vývoj konope a celkový zber. Taktiež si povieme, prečo je dôležité udržiavať rovnakú teplotu koreňov a celých rastlín.

V článku sa hovorí o technickom konope s obsahom THC pod hranicou stanovenou platnou legislatívou.