Ako maximalizovať výnos z konope - Teplota v pestovacej miestnosti (4.)

V minulom diele z našej série o maximalizácii výnosu z konope sme si povedali niečo ohľadom svetla a jeho optimalizácie. Teraz by sme mali povedať niečo málo o teplote vzduchu a teplote u koreňov rastlín. Prečo je teplota v pestovacom priestore tak dôležitá a ako s jej pomocou môžete zvýšiť výnosnosť konope.

Aká teplota v pestovacom priestore je ideálna

Ak chcete zvýšiť výnosnosť konope, mali by ste teplotu udržiavať niekde medzi 25 až 30 °C cez deň a 20-26 °C v noci. Dňom a nocou samozrejme rozumieme našu nastavenú fotoperiódu na dobu, keď rastlina svieti a kedy je svetlo vypnuté. Na jednej strane ide o pomerne široký rozptyl. Na strane druhej, ak sa vám podarí udržať túto teplotu, máte spolu s optimalizáciou svetla a ďalších parametrov ideálne podmienky pre rast konope.

Tip redakcie: dajte si pozor na odchýlku teplôt vo dne a v noci, čím väčší rozdiel teplôt budeme vytvárať, tým vyššia rastlina s tenším stonkom nám vyroste. Naopak, keď sa teplota bude líšiť napríklad iba o 2 °C, budeme mať nižšiu a pevnejšiu rastlinu konope.

Snažte sa udržiavať konštantnú teplotu v miestnosti

Aj keď máte daný väčší rozptyl teplôt, ktoré môžete využiť, je rozhodne lepšie snažiť sa udržiavať teplotu skutočne konštantnou. Ak zvolíte napríklad 26-28 °C, rozhodne je to pre konope oveľa príjemnejšie, než keď budú mať jeden deň 25 °C a druhý deň 30 °C. Ak si dáte tú prácu s tým, že budete optimalizovať svetlo, pokúste sa aj optimalizovať teplotu v pestovacom priestore a udržiavať ju konštantnou.

Teplota u koreňov

Pre maximalizáciu výnosu konope by sme mali dbať na dve hodnoty teplôt. Jedna je teplota vzduchu (to už máme optimalizované) a druhá je potom teplota pôdy, respektíve teplota u koreňov.

Optimálna teplota v koreňovej zóne

Prečo je vlastne dôležité mať vyriešenú teplotu v koreňovej zóne? Dôvodom je správne výživovanie - príjem kyslíka a živín cez koreňový systém. Ak nebude teplota u koreňov optimálna môžu byť korene poškodené alebo v horšom prípade úplne odumrieť, listy môžu žltnúť, fialoviť sa alebo sa podobne färbia a krútia.

Aká je ale optimálna teplota u koreňov? Našťastie si to nemusíme komplikovať, pretože aj teplota koreňovej zóny je ideálna v rozpätí medzi 25-30 °C. Ak budete udržiavať rovnakú teplotu v ovzduší ako v koreňovom balu, rastlinka konope bude dostatočne vyživovaná a odstránite jej ďalší nežiaduci stresor, ktorý spôsobuje menší výnos a častejšie ochorenia.

Záver

Teraz už viete, ako môžete optimalizovať svetlo a aká teplota je vhodná pre čo najväčší výnos rastlín. V nasledujúcom dieli našej série sa pozrieme na to, aká je ideálna vlhkosť. Pri optimálnej teplote ale nedostatku vlhkosti to nebude fungovať tak, ako potrebujeme. Preto je nesmierne dôležité zvoliť aj správny pomer vlhkosti ku ostatným požiadavkám na rast.

Pre meranie teploty v pestovacom boxe, ale aj v pôde môžete použiť niektorý z našich meračov teploty a vlhkosti.

Ďalší diel z tejto série sme venovali téme optimalizácie vlhkosti v pestovacom priestore. Aký zásadný vplyv môže mať nadbytočná alebo nedostatočná vlhkosť?

V článku sa hovorí o technickom konope s obsahom THC pod hranicou stanovenou platnou legislatívou.