Ako maximalizovať výťažok z konope - Tvarovanie rastlín (7.)

Tento článok je určený skôr mierne skúseným pestovateľom, ale je vždy dobré vedieť, ako pomôcť rastlinám dosiahnuť vyšší výťažok. Strihanie, orezávanie alebo zastrihávanie je prax, pri ktorej rastlina zažije mierne stresové podmienky. Preto je dôležité, aby rastlina bola celkovo zdravá a nebola predtým zle hnojená alebo napadnutá škodcami. V opačnom prípade by sme rastline mohli iba ublížiť, a jej výťažok by bol ešte menší.

Strihanie (Topping) vs. orezávanie: Čo je medzi nimi rozdiel?

Hranica medzi toppingom a orezávaním je veľmi tenká. Topping znamená odstrihnutie hlavného stonku rastliny tak, aby sme ju donútili rásť kríkovito, čo zabezpečí lepšie zdravie rastliny a vyšší výťažok. Orezávanie spočíva v odstránení listov a konárikov konope, ktoré sú mŕtve alebo nedostávajú veľa svetla, aby sa rastlina mohla viac sústrediť na produkciu hláv na iných miestach.

Hranica medzi týmito dvoma metódami je tenká, pretože pestovatelia často robia oboje naraz.

Prečo je potrebné stíhať rastliny?

Hoci môže byť zvláštne odstrihnúť a odstrániť časť svojej rastliny konope, stíhanie je nevyhnutné pre udržanie zdravých rastlín a dosiahnutie kvalitného výťažku. Ak necháte rastlinu konope rásť samu o sebe, bude rásť vertikálne a sústredi svoju energiu na jeden hlavný kmeň. Výsledkom bude jedna veľká hlava hore s menšími hlavami na hlavnom stonku. Ďalšie hlavy budú malé a nízkej kvality. Celkový výťažok rastliny bude teda nízky.

Strihanie sa vykonáva počas vegetatívnej fázy, aby pomohlo presmerovať rastové hormóny z hlavného stonku do vedľajších konárikov. Odstránením hlavného stonku rastlina presmeruje svoju energiu do vedľajších konárikov, čím dosiahneme dva rovnako silné konce namiesto jedného hlavného stonku.

Kedy začať?

Počkajte, kým bude mať rastlina aspoň 4 poschodia, ideálne ju odstrihnite nad 5. Je dôležité počkať, kým bude rastlina dostatočne silná na to, aby zvládla miernejší stres. Opakované stíhanie nie je problém, stačí počkať, kým sa rastlina po poslednom orezaní zotaví. To môže trvať aj niekoľko týždňov.

Aký má to vplyv na výťažok?

Kompaktný tvar rastliny umožňuje, aby svetlo dopadalo rovnomerne na všetky konáriky, pretože rastlina konope je široká a nie príliš vysoká, takže všetky miesta dostanú rovnaké množstvo svetla. S jedným vertikálnym stonkom získa hlavný kmeň veľa svetla, ale spodné konáriky a hlavy budú v tieni, a preto budeme mať na spodných poschodiach nízku kvalitu.

Ako najlepšie orezať rastliny?

Nástroje na orezanie rastlín by mali byť dezinfikované, aby sa predišlo infekciám. Bez ohľadu na to, či použijete nožnice alebo skalpel, platí pravidlo: čím ostrejšie, tým lepšie.

FIMing alebo Topping?

Topping je overená metóda stíhania, ktorú používa väčšina pestovateľov. Existuje však aj metóda nazývaná FIMing, ktorá vznikla ako nešťastná náhoda, odtiaľ aj názov FIMing (f*ck i miss). 

Rozdiel medzi týmito metódami spočíva v mieste stíhania. Pri toppingu stíhame rastlinu tesne nad rozvetvením. Pri FIMingu stíhate vrchol rastliny (viď obrázok). FIMingová technika je skvelá pre pestovateľov konope v malom priestore, ktorí sa snažia maximalizovať výnosy. Však silné rastliny budú potrebovať viac podpory. Rastliny stíhané technikou topping majú stabilnejšiu štruktúru konárikov a potrebujú menej podpory.

zastrihovani

Prečo orezávať rastliny?

Ako bolo spomenuté vyššie, orezávanie odstraňuje listy a konáriky konope, ktoré sú mŕtve alebo nedostávajú veľa svetla. Znovu môže byť zvláštne úmyselne odrezať časti svojej rastliny konope, ale bez správneho množstva svetla budú hlavy nízkej kvality. Odstránenie týchto konárikov umožní rastline presmerovať svoju energiu na kvalitné hlavy, ktoré dostanú viac svetla. Pokiaľ máte žlté alebo uschnuté listy, určite ich odstráňte, neposkytujú rastline žiadnu hodnotu a iba premárňujú jej energiu.

Orezávanie vytvára vo vnútri rastliny konope otvorený priestor, ktorý umožňuje voľný prietok vzduchu a hlbšie prenikanie svetla. Rastlina bude zdravá, živá a bude schopná produkovať viac kvalitných hláv. Počas orezávania konope venujte pozornosť a dôkladne skontrolujte svoje rastliny na zdravie. Hľadajte škodcov, nedostatok živín a problémy s pôdou.

V raných fázach rastu je rastlina dosť malá a väčšina listov dostáva dostatok slnečného svetla. Pomocou orezania podporte rastlinu, aby začala mať kríkovitý tvar. S rastom rastliny získa lepší prehľad o jej celkovom tvare. To vám dá predstavu o tom, kde budú rásť kvalitné hlavy, aby ste mohli odrezať nepotrebné časti rastliny. Od tohto okamihu až do začiatku fázy kvetu môžete svoje rastliny aktívne orezávať.

Môžem orezávať počas fázy kvetu?

Akonec sa dostanete do fázy kvetu, budete musieť orezanie vo veľkom zastaviť, pretože to môže znížiť veľkosť a kvalitu vašich hláv. Mierne orezávanie môže byť vykonané na čistenie malých dolných konárikov, ktoré nedostanú veľa svetla a na odumreté žlté listy.

Ako orezávať rastliny konope

Vezmite nožnice, nôž, skalpel alebo iný ostrý nástroj a dezinfikujte ich (na ochranu zdravia rastlín a na zabránenie infekciám a poškodeniam). Kvalitné hlavy konope rastú tam, kde rastlina dostáva veľa slnečného svetla a prúdenie vzduchu, najmä v hornej časti rastliny. 

  1. Najskôr odstráňte veľké konáriky. To vám umožní uvoľniť priestor pred podrobnejším orezaním. Začnite s konárikmi na dolnej strane rastliny, ktoré nedostávajú dosť slnečného svetla a nikdy sa nestanú plne vyvinutými hlavami.
  2. Odrežte konáriky, ktoré budú v tieni. To môže zahŕňať konáriky uprostred rastliny alebo iné, ktoré nedostávajú svetlo, v závislosti od vášho pestovacieho priestoru a používateľa siete a pod.
  3. Odstráňte všetky malé alebo odumierajúce konáriky alebo listy.

V článku sa hovorí o technickom konope s obsahom thc pod hranicou stanovenou platnou legislatívou.