Ako maximalizovať výnos z konope - Oxid uhličitý alebo CO2 (6.)

V predchádzajúcich častiach tejto série sme hovorili o vlhkosti, teplote a svetle. V dnešnej časti našej série o pestovaní konope sa pozrieme na to, ako pridávať a udržiavať optimálnu úroveň oxidu uhličitého, ktorý je nesmierne dôležitý pre fotosyntézu rastlín.

Oxid uhličitý pred objavením fotosyntézy

To, že je oxid uhličitý pre rastlinu mimoriadne dôležitý, vieme už od doby objavenia fotosyntézy. Optimálna úroveň oxidu uhličitého totiž významným spôsobom pomáha rastu rastlín v laboratórnych podmienkach. V domácom prostredí je obohacovanie vzduchu oxidom uhličitým pomerne obtiažne, ale možné.

Oxid uhličitý je pre rastlinu ako kyslík pre ľudí

Ak nemáte zabezpečenú dostatočnú ventiláciu v pestovacom priestore, spôsobíte tým, že rastlina dostupné CO2 vyčerpá a začne sa "udusovať" pri nedostatku oxidu uhličitého. Preto je vždy dôležité mať zavedenú vzduchotechniku. Ak pestujete v skrini bez vzduchotechniky, odporúčam pridávať rastlinám dodatočné CO2.

CO2 je prospešné, nie nevyhnutné

Mať optimálnu úroveň oxidu uhličitého je pre rast rastlín určite prospešné. Nie je to však také nevyhnutné, ako v prípade predchádzajúcich parametrov, ktoré ovplyvňujú rastlín konope skutočne zásadným spôsobom.

Ak by sme sa pozreli na problematiku pohľadom vedeckým, zistíme, že koncentrácia CO2 by mala byť v pestovacom priestore okolo 400 ppm. Túto hodnotu zmestnáte aj v bežnej izbe doma. Na udržanie tejto hodnoty v pestovacom stane nám poslúži správna ventilácia. To len zdôrazňuje dôležitosť dobrej ventilácie a prívodu vzduchu pre rastlinu všeobecne.

Záver

Videl si, že póry v pestovacom boxe, ktoré sme spomínali v minulej časti, sú vlastne užitočné hneď pre niekoľko aspektov, ktoré ovplyvňujú rast rastlín. Na rozdiel od predchádzajúcich parametrov je hladina oxidu uhličitého v domácom prostredí veľmi ťažko upraviteľná. Ak však zabezpečíte dostatočný prietok vzduchu, bude to pre pestovanie konope pod umelým osvetlením stačiť.

Ďalšia časť sa venuje tvarovaniu rastlín.

V článku sa hovorí o technickom konope s obsahom thc pod hranicou stanovenou platnou legislatívou.