Draslík - ako poznať, kedy ho má rastlina nedostatok?

nedostatek draslíku

Ako spoznať, kedy rastlina trpí nedostatkom draslíka? 

Rastliny postihnuté nedostatkom draslíka sú menšie a majú krátky a povadnutý stonok. Okrem toho je nedostatok draslíka možné spoznať podľa menších kvetov a bledých plodov. Ľady môžu žltnúť alebo odumierať. Žltnutie listov sa začína na ich okrajoch a následne môžu vznikať hnedé škvrny. Nedostatok draslíka je pôvodne viditeľný na starších nižších listoch, pretože draslík je mobilný. To znamená, že mladé listy čerpajú draslík zo starších listov. Nedostatok draslíka má za následok nižšie výnosy, ktoré sú tiež nízkej kvality.

Hlavné dôsledky nedostatku draslíka: 

  • Rastliny sú menšie a majú povolený stonok.
  • Menšie kvetinové vrcholy a bledé plody.
  • Listy môžu mať hnedé škvrny, hnedé žily, žlté okraje alebo žltneúce žily.
  • Rastliny s nedostatkom draslíka môžu absorbovať menej vody.
  • Znížené výnosy, ktoré sú tiež nízkej kvality.

Hlavné príznaky nedostatku draslíka:

  • Príliš vysoký obsah vápnika alebo horčíka v pôde alebo substráte.
  • Nesprávne hnojenie.
  • Príliš veľa sodíka v koreňovom prostredí.

nedostatek drasliku v listek

Ako zabrániť nedostatku draslíka?

Pre zabránenie nedostatku draslíka môžete použiť jednu základnú živinu (napríklad Cocos A&B), aby ste znížili pravdepodobnosť tohto nedostatku. Nezabudnite tiež na abiotické faktory, medzi ktoré patrí teplota, intenzita svetla, kyslosť, množstvo vlhkosti a sila vetra v prípade, že ide o pôdne pestovanie v exteriéri.

Ako vyliečiť rastlinu postihnutú nedostatkom draslíka?

Ak je vaša rastlina chorá kvôli nedostatku draslíka, odporúčame použiť tekuté hnojivo s vysokým obsahom draslíka. Príklady zahŕňajú Green Sensation a PK 13-14.

Ako dôležitý je draslík pre rastliny?

Draslík zvyšuje odolnosť rastlín a pomáha posilňovať bunkové steny. Reguluje otváranie a zatváranie pórov, ktoré sú dôležité pre reguláciu absorpcie oxidu uhličitého, vodnej pary a kyslíka. Správne fungovanie pórov je pre rastlinu kľúčové. Využíva ich na fotosyntézu, transport živín a udržiavanie chladu.