Podľa čoho vybrať aktívny uhlíkový (zápachový) filter?

Výpočet kapacity uhlíkového filtru

Vypočítajte si požadovaný filter s aktívnym uhlím v troch jednoduchých krokoch. Tieto výpočty sú založené na výmene vzduchu v miestnosti raz za minútu. 

  1. Zmerajte objem vzduchu v miestnosti násobením dĺžky, šírky a výšky (v metroch) miestnosti.
    Napríklad growbox o rozmeroch 2 m x 3 m s výškou 2 m má objem vzduchu 2 x 3 x 2 = 12 m3

  2. Výsledný objem vzduchu násobte 60
  3. Výsledok je množstvo vzduchu, ktoré potrebujete prečistiť každú hodinu.
    V našom príklade by to bolo 720

V takejto situácii by sme museli zakúpiť napríklad tento Prima Klima ECO filter 900m3/h.
Do ktorého by vnášal vzduch z miestnosti tento axiálny ventilátor Prima Klima 760m³/h.

Poměr velikosti uhlíkového filtru a ventilátoru

V predchádzajúcom príklade vidíte, že sme zvolili výkonnejší uhlíkový filter než axiálny ventilátor, ktorý odvádza zápach z miestnosti. Ak zvolíte výkonnejší ventilátor než pachový filter, hrozí vám, že filter nebude schopný dostatočne čistiť vzduch a budete cítiť, že z miestnosti uniká zápach.

Obmedzenie toho, o koľko by mal byť uhlíkový filter výkonnejší, neexistuje. S výkonom pachového filtra sa zväčšuje aj veľkosť, preto je nesmysl predimenzovať ho o viac ako 100%.

V praxi sa používa zvýšenie objemu filtra nad objem ventilátora v rozmedzí 10 - 40 %.

Životnosť pachového filtra

Čas, ktorý vám filter poslúži, závisí od mnohých faktorov. Najčastejšie sa udáva životnosť uhlíkových filtrov od 6 mesiacov do 2 rokov. Po 2 rokoch by ste mali aspoň 100% vymeniť aktivované uhlí v filttri.

Primárne závisí od hustoty častíc, ktoré je filter nútený čistiť. Čím zápachlivejší vzduch do filtra pošlete, tým rýchlejšie sa opotrebí a stratí svoju pôvodnú účinnosť.

Ďalší vplyv na životnosť má množstvo a hustota uhlíkov v filteri. Samozrejme, kvalitu aktivovaného uhlí si uvedomíte až po testovaní rôznych výrobcov. Pri testovaní sa nám osvedčily filtre od Prima Klima. 

Výmena aktivovaného uhlia v pachovom filtri

Ak váš filter neslúži rovnako kvalitne ako po čerstvom nákupe, máte dve možnosti:

  1. Zakúpiť nový originálny kus, napríklad v našom širom sortimente pachových filtrov.
  2. Rozobrať filter a vymeniť použité uhlí za nové aktivované uhlí. Renovovaný filter s domácimi zmenami uhlí nebude mať rovnaké parametre ako pri prvotnom nákupe. Výrobcovia používajú drahé stroje na rovnomerné a tesné rozmietanie uhlíkov. Pri amatérskej výmene budú pravdepodobne vznikať vzduchové vrecká a na takých miestach nebude dochádzať k 100% filtrovaniu zápachu.