Kompostový čaj alebo skutočné organické hnojivo

Chcete pestovať rostliny v BIO kvalite, ale zachovať pri tom výnos a zdravie rastlín ako keď je dopujete ťažkým hnojivem? Máme tu pre vás riešenie jedinečného organického hnojiva, ktoré je známé pod pojmom Kompostový (někdy tiež kompostný) čaj.

Pôda, substrát, zemina a kompostový čaj

Pre úspešnú sklizeň plodov v BIO kvalite je důležitá půda a její složení ve které rostlina roste. Čím větší množství různých druhů bakterií a hub je v půdě nebo zemině, tím více budou rostlinky prospívat. Tyto mikroorganismy v půdě totiž rozkládají organickou hmotu a přeměňují ji na živiny pro rostlinu. Tento pestrý půdní život, kterého chceme dosáhnout má mnohem více benefitů než aktivní živiny pro rostlinu - organismy v půdě produkují antibiotika a vitamíny.

Čo je to kompostový čaj ?

Kompostový čaj je směsí vody (bez chloru) o pokojové teplotě, kompostu a ďalších složkách bohatých na mikroorganizmy. Kompostový čaj zcela zásadně obohatí půdní život, čo z neho robí nepostradateľného pomocníka všetkých organických pestovateľov. Kompostový čaj je potrebné provzdušniť po dobu 24-36 hodín. Počas fázy provzdušňovania môžete pridávať ďalšie prísady. Provzdušnenie zmesi je veľmi dôležité, pretože sa uvoľnia všetky potrebné látky v tekutine.

Systém pre prípravu kompostového čaju

Kompletné systémy pre výrobu kompostového čaju môžete nájsť v špecializovaných predajniach, bývajú však finančne veľmi nákladné, čo sa vyplatí v prípade poľnohospodárskych firiem. My sa tu zameriame na vlastný systém pre prípravu rovnako kvalitného kompostového čaju a za zlomok počiatočných nákladov.

Čo budeme potrebovať?

 1. Nádobu na vodu - kbelík, sud, nádrž
 2. Hadičku pre prívod vzduchu
 3. Vzduchovací kámen
 4. Akvarijné čerpadlo - výkon čerpadla musí zodpovedať objemu nádoby
  • 10l/min = 5l objem nádoby
  • 20l/min = 10l objem nádoby
  • 30l/min = 25l objem nádoby

Príprava kompostového čaju vo 3 krokoch

 1. Na 1 liter vody bez chloru a o pokojovej teplote pridajte 1 lyžičku (15g) zmesi PK BOOSTER COMPOST TEE a 5ml prípravku ORGATREX
 2. Zmes nechajte 24-36 hodín bublákať aby sa uvoľnili všetky aktívne látky
 3. Máte hotový kompostový čaj a ten nalejte priamo do pôdy k rastline, ktorú chcete posilniť. Na jednu rastlinu aplikujte pol litra kompostového čaju.

Kompostový čaj pripravujte podľa návodu tesne pred použitím a len v takom množstve, ktoré dokážete spotrebovať. Hotový čaj má trvanlivosť len niekoľko hodín (maximálne 4). Preto čaj spotrebujte vždy maximálne do 4 hodín od skončenia provzdušňovania. Kladieme dôraz na to, aby ste používali kvalitnú vodu bez chloru, pretože chlor zabíja mikroorganizmy, ktoré potrebujeme. Ak máte k dispozícii iba chlorovanú vodu, musíte ju niekoľko hodín pred prípravou aktívne provzdušniť a chlor by sa mal odpariť. Prísady na kompostový čaj môžete začať pridávať po dvoch hodinách provzdušňovania.

Doporučenie: kompostový čaj bude ešte efektívnejší, ak pridáte jednu lyžičku (na 5 litrov čaju) prípravku MYCOTREX pol hodiny pred koncom prípravy.

Pri našom testovaní sme použili tieto komponenty pre zloženie celého systému: