Sviluška - ako účinne bojovať proti tomuto škodcovi?

sviluška útok

Kto je sviluška? 

Pravdepodobne ste ju nikdy nevideli, s malou pravdepodobnosťou ste o nej možno ani nepočuli. Ide však o veľmi nebezpečného škodcu, proti ktorému musíte začať bojovať čo najskôr, inak môžete prísť o celú úrodu! Sviluška je veľmi rýchlo sa množiaci škodca, ktorý pri svojom množení dokáže spôsobiť značné škody a úbytky rastlín. Svilušky sú miniatúrne roztoče, ktoré okom nezazriete. Hoci je tento tvor malý a vyzerá veľmi neškodne, dokáže poriadne potrápiť každého záhradkára. A nie len záhradkára - svoje problémy s nimi občas zažije aj každý majiteľ izbových rastlín. Dospelé svilušky, sfarbené väčšinou bezfarebne až bielo, oranžovo, červeno alebo dokonca čierno, nie sú väčšie ako 0,5 milimetra. Ich vajíčka sú ešte oveľa menšie. Existuje viac ako 1200 druhov svilušiek, z ktorých viac ako sto je možné považovať za škodcov a približne desať z nich za významných škodcov, ktorí nám môžu spôsobiť pomerne veľké množstvo problémov. Každý, kto s ňou mal čo dočinenia, chce vedieť, ako proti nej efektívne bojovať. A práve preto vám dnes poradíme, ako na to!

Zakúpte si postrek svilušky tu

agro sviluška rozsřikovač 

Ako nebezpečné sú a aké rastliny napádajú?

Svilušky patria medzi najhoršie škodcov. Obáva sa ich absolútne každý záhradkár, každý milovník rastlín. Pri svojom množení môžu totiž svilušky zničiť celú úrodu a zahubiť všetky izbové rastliny. Bohužiaľ - nie sú zrovna vyberavé, preto napadnú absolútne akúkoľvek rastlinu. Môžete sa s nimi stretnúť na kríkoch, ovocných stromoch, nepohrdnú zeleninou, dokonca ani kvetinami. Svilušky tak nájdete nie len na záhrade, v skleníkoch, ale aj na balkóne, na izbových rastlinách, na citrusoch a iných. Často napádajú rajčatá, papriky, uhorky, tekvice, ríbezle, rybíz, jablká, hrušky, jahody a okrasné rastliny. Ako sme už ale písali, nie sú zrovna vyberavé, preto je potrebné vedieť, ako proti nim bojovať, bez ohľadu na to, ktorú rastlinu chcete chrániť. 

Ako poznať, kedy vašu rastlinu napadla sviluška? 

Svilušky milujú teplé a suché počasie, preto predovšetkým počas letného obdobia budete musieť svojim rastlinám venovať veľkú pozornosť. V byte sa s nimi stretnete predovšetkým počas zimy - vyhovuje im prostredie preťapených bytov, kde sa udržiava suchý vzduch. Sú obrovské milovnice šťavy z rastlín. Napadnú listy vašej rastliny, z ktorých šťavu vysajú a tým ju oslabia. Bohužiaľ, rastlina si so sviluškou sama neporadí, preto po pár dňoch ochabne a nakoniec uhynie. 

napadení sviluškou

Príznaky napadenia sviluškou

  • Prvým viditeľným príznakom sú malé žlté alebo biele škvrny, predovšetkým okolo stredného žebra a väčších žíl listov. Listy neskôr začnú žltnúť, hnednúť a nakoniec uschnú a odumrú.
  • Často si možno všimnúť malých jrobkých pavučín medzi spodnou stranou listu a vrcholom výhonov. 
  • Ak sa chcete presvedčiť o prítomnosti svilušky, odporúčame vám vziať si lupu. Tento malý živočích sa väčšinou nachádza na spodnej strane listov a stoniek. 

Ako efektívne bojovať proti sviluške?

Boj proti tomuto škodcovi je potrebné začať čo najskôr. Samička tohto škodcu je schopná počas svojho života klásť až 100 vajíčok, z ktorých sa noví jedinci vyliahnu do troch dní! Sú schopní počas týždňa klásť vajíčka a týmto spôsobom sa dokážu veľmi rýchlo rozmnožiť. Práve preto je veľmi dôležité, aby ste začali konať čo najskôr. Taká sviluška môže zabiť vašu rastlinu do týždňa, do pár ďalších týždňov môže zničiť celú vašu záhradu! Ako proti tomuto škodcovi bojovať? Možností je veľa - postrek na svilušky a rôzne iné chemické prostriedky. Je však potrebné dať si pozor na výber prostriedku, keďže väčšina chemických produktov zničí aj to, čo zničiť nechcete. 

Aký produkt zvoliť? 

Dokonalou voľbou je produkt AGRO Sviluška STOP. Ide o dlhodobo pôsobiacu kontaktnú prípravu s hlbokým účinkom proti sviluškám. Tento produkt účinne pôsobí na larvy, vajíčka a nymfy. Dospelých jedincov zároveň sterilizuje. Má dlhodobý účinok na svilušky v jadrovínach, peckovinách, réve, drevinách alebo okrasných rastlinách. Produkt AGRO Sviluška STOP môžete nájsť aj v našom e-shope, kde o ňom nájdete detailné informácie, jeho dávkovanie a tiež podrobný návod na jeho aplikáciu. 

Viac produktov na boj proti škodcom nájdete v našom e-shope v tejto kategórii - Prípravky proti škodcom