Ako maximalizovať výnos z konope - Optimálna vlhkosť (5.)

Minulé články sme už hovorili niečo málo o teplote či optimalizácii svetla. V našom ďalšom článku nás čaká optimalizácia vlhkosti, ktorá je pre rastliny konope nemenšie dôležitá. Pestovanie CBD konope závisí na vlhkosti, svetle a teplote v rovnakej miere.

Aká je optimálna vlhkosť pre pestovanie konope ?

Ideálna hodnota vlhkosti pre konopné rastliny je približne 60 %. Táto hodnota (spolu s ďalšími faktormi) vedie k absolútnej najvyššej výnosnosti. Samozrejme, v domácich podmienkach môže byť táto hodnota ťažko udržiavaná. Preto sa laikom odporúča udržiavať hodnotu vlhkosti niekde okolo 50-70 %, ani viac, ani menej. Táto variabilita je dostatočná na udržanie v bežnom pestovacom stanu pri indoor pestovaní.

Prakticky to znamená, že pestovací box, ktorý má ideálne podmienky pre svetlo a teplotu, spôsobuje rastline konope výraznú produkciu vody. Aj z tohto dôvodu musí byť v boxe otvory, cez ktoré prebytočná voda odchádza. Obvykle je jeden otvor na dolnej strane a druhý na opačnej strane hore. Tým je zabezpečený prietok vzduchu, ktorý odvedie aj nadbytočnú vlhkosť.

Prečo prebytok vlhkosti škodí

Ak je vlhkosť v pestovacom miestnosti príliš vysoká, rastlina konope môže zahnívať, trpieť chorobami a jej výnosnosť nebude v žiadnom prípade optimálna. Udržiavať optimálnu vlhkosť je pre domáce pestovanie konope teda veľmi dôležité.

Otvory v pestovacom boxe nie sú len na reguláciu vlhkosti

Otvory slúžia nielen na zníženie celkovej vlhkosti okolo rastlín. Keďže už máme optimalizované svetlo, okolo rastlín konope panuje aj veľké teplo, čo je pri pestovaní pod umelým osvetlením nežiaduce, najmä ak ide o žiarivky. Pri LED rastlinnom osvetlení problém s nadbytkom tepla nie je taký častý. Pomocou týchto otvorov dochádza k ochladeniu rastliny.

Preto by ste mali merať obidve veľkosti v boxe. Či už teplotu, ktorá by sa nemala dostať nad 30 stupňov Celzia, alebo vlhkosť, ktorá by nemala presiahnuť hranicu 70 %. V prípade potreby môžete otvory uzatvoriť alebo otvoriť v závislosti od aktuálnych podmienok v boxe.

Ako rozpoznať dobrý prúd vzduchu

Obecne sa prúdu vzduchu hovorí vietor, logicky však v pestovacom boxe nebudete mať vietor. Ideálny prúd vzduchu, ktorý tiež pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť v boxe, dosiahnete pomocou niektorého cirkulačného ventilátora, ktorý umiestnite k rastlinám konope.

Už ste niekedy riešili, či sa oplatí pridávať externý oxid uhličitý do pestovacej miestnosti? V nasledujúcom článku o CO2 vám vysvetlíme, prečo a za akých okolností rastlina vyžaduje viac CO2 a kedy je pridávanie oxidu uhličitého úplne zbytočné.

V článku sa hovorí o technickom konope s obsahom THC pod hranicou stanovenou platnou legislatívou.