Farba svetla, spektrum a naše rozdelenie LED svietidiel

Rozdelenie LED svetiel podľa toho, aké vlnové dĺžky, teda farbu svetla vyžaruje.

Tento článok slúži hlavne pre zákazníkov, ktorí vyberajú pestovateľské LED osvetlenie na našej webovej stránke. Keďže je svetiel nespočetné množstvo, museli sme zaviesť filtrovanie pre všetky kategórie a jeden z parametrov filtrácie je práve "Farba svetla". Aby ste vedeli, ako filter používať, vysvetlím tu stručne, aké výsledky očakávať pri zaškrtnutí konkrétneho požiadavku.

Rozdeleni svitidelTakto vyzerá filter v kategórii, zoznámte sa. Je to váš najvernejší pomocník pri hľadaní presne toho, čo potrebujete. Názvy jednotlivých parametrov vždy volíme tak, aby to bolo čo najzrozumiteľnejšie a na prvý pohľad jasné. Avšak tu hovoríme o novej ponuke na trhu, ktorá ešte nemá štandardizované oficiálne pojmy. Preto musíme improvizovať a opisovať ich pomocou vlastných názvov.

Farba svetla ako parameter pre pestovateľské osvetlenie

Spektrálne

Jedná sa o svetlo, ktoré vyžaruje len jednu alebo dve konkrétne vlnové dĺžky. Najčastejším kandidátom pre spektrálny druh osvetlenia je červeno-modré spektrum, teda RB (RED:BLUE). Pre samostatné vlnové dĺžky máme častejšie priamo konkrétny názov, ako napríklad "Červená" bude priame označenie pre jediné svetelné spektrum s vlnovou dĺžkou približne 680 nm.

Viacspektrálne

Jedná sa o svetlá, ktoré sú osadené viac ako 2 druhmi LED čipov a vyžarujú tak 3 a viac konkrétnych vlnových dĺžok. Napríklad červené, modré a biely (4000K) čipy. Alebo pri drahších žiarovkách to môže byť až 8 samostatných druhov LED diód, pričom každá z nich sa stará o jednu konkrétnu vlnovú dĺžku. Ako najväčší bonus pri viackanálovom osvetlení bývajú diódy UV, IR alebo FR (viac sa dozviete v článku o rozdelení vlnových dĺžok).

Plnospektrálne

Jedná sa o verné napodobenie slnečného svetla, vyznačuje sa klasickým bielym svetlom, ktoré nie je zafarbené do žiadnej konkrétnej farby, ako modrá alebo červená. Presnejší odtieň svetla plnospektrálnych svetiel sa vyjadruje v Kelvinoch. 3000K je teplá biela, je vhodná pre fázu kvetu. 5000K je denná biela a je vhodná pre rastovú fázu. 6000K je studená, ktorá sa používa pre ranú fázu rastlín, sadenice, klíčenie alebo pestovanie microgreens.

Plnospektrálne PLUS

Tento pojem sme zaviedli neskôr, pretože niekoľko výrobcov začalo svoje plnospektrálne svetlá dopĺňať jednotlivými vlnovými dĺžkami pre obohatenie rastliny. Najčastejšie sa navyše pridávajú UV a IR čipy, ktoré nie sú obsiahnuté v samotnom plnom spektre, pritom majú pozitívny vplyv na vývoj rastlín. Tieto svetlá bývajú zvyčajne tým najlepším, čo môžete pre osvetlenie rastlín zakúpiť.