Rozdiely medzi HPS a LED osvetlením

Hlavným témou tohto článku budú rozdiely medzi sodíkovými výbojkami a LED svetlami pre pestovanie rastlín.

Začneme informatívnym obrázkom, ktorý krásne vizuálne zhrnuje tie najdôležitejšie prvky. Ak angličtina nepatrí medzi vaše silné stránky, nevadí, ďalej si to rozoberieme po slovensky. 

rozdil mezi sodikovou lampou a LED svetlem pro pestovani

Na začiatok si musíme povedať niečo málo o starších typoch osvetlenia pre rastliny, nazývaných HID.

  • HID (High Intensity Discharge) - Typ žiarovky, ktorá je hermeticky uzavretá a naplnená plynom. Svetlo sa vytvára, keď sa plyn zapáli.

Tieto HID žiarovky sú ďalej rozdelené podľa plynu, ktorý sa v žiarovke používa. V oblasti indoor pestovania sú najznámejšie HPS (vysokotlaková sodíková) a MH (halogenidová). Druh plynu, ktorý je v žiarovke použitý, určuje farebné spektrum (vlnovú dĺžku) vyžarovaného svetla. To znamená, že vždy, keď meníte fázu rastu rastlín, musíte vymeniť celú žiarovku za novú. HPS disponuje červenou a oranžovou farbou svetla, takže sa používa hlavne pre kvetnú fázu rastu. MH vyžaruje predovšetkým modrú farbu, takže je vhodná pre vegetačnú fázu rastu.

LED svetlá majú svoj základ v čipe, ktorý priamo transformuje elektrinu do svetelnej podoby, tým prináša oveľa lepšie výsledky.

LED pestebné svietidlá sa líšia v mnohých parametroch, ako je veľkosť, tvar, mix vyžarovaných vlnových dĺžok a podobne. Každý pestovateľ si môže nájsť vhodné svietidlo presne pre svoj pestovateľský box.