Ako zostaviť kompletný pestovateľský box

Chceli by ste si pořídiť vlastnú indoor pestiareň u Vás doma? Tento článok vysvetľuje čo všetko budete potrebovať pre zostavenie kompletného pestebného stanu, z ktorého budete sklízať úrodu po kilogramoch.

Kúpiť si stan a k tomu pestebné svetlo vie skoro každý, na tom nie je nič zložité a áno, občas to naozaj stačí :-). Avšak v tomto článku si ukážeme riešenia pre tých náročnejších, ktorí chcú mať vždy to najlepšie. Upřímné povedané, aj ja k Vám patrím a vždy sa snažím vyťažiť z príležitostí maximum a čokoľvek pod tým je neprijateľné. Takže dosť rečí, a ideme sa pustiť do výberu tých správnych komponentov pre box. 

Pre jednoduchšie pochopenie to ukážeme na konkrétnej situácii, pretože nám často píšu otázky ľudia, ktorí začínajú s pestovaním technického konope (napríklad CBD), tak si to ukážeme na tomto konkrétnom príklade.

Otázka Filipa: Dobrý deň, chcel by som pestovať 8 rastlín technického konopie na masť a CBD olejíček. Môžete mi odporučiť aký pestebný box, osvetlenie, vzduchotechniku a ďalšie komponenty budem potrebovať pre vypestovanie mojich rastlín od sadeníc až po parádnu úrodu?

Pestebný stan

Vždy začínajte výberom pestebného priestoru, ktorý určíte objemom rastlín, ktoré plánujete pestovať. Na jednu rastlinu by ste mali počítať cca 30x30 cm. Preto Filipovi odporučíme stan o celkovej výmere plochy 1m² - tam má ešte rezervu na jednu rastlinu. Jedná sa o veľmi používaný rozmer pestebných stanov 1x1m. U nás v kategórii s pestebnými boxmi nájdete prehľadný filter, kde si zvolíte akýkoľvek požadovaný parameter, dokonca môžete filtrovať pestebné boxy podľa veľkosti (malý, stredný, veľký,..) alebo objemu, napríklad v prípade, keď máte doma vzduchotechniku, ktorá je dimenzovaná na konkrétny objem vzduchu.

Pestebné osvetlenie

Druhý najdôležitejší aspekt pre úspešné pestovanie rastlín vo vnútornom prostredí je umelé osvetlenie rastlín. V dnešnej dobe je už štandardom siahnuť po LED osvetlení, preto sa vôbec nebudem vyjadrovať k žiarovkám a podobným alternatívam (porovnanie rôznych typov osvetlenia nájdete tu).