Trávník - najčastejšie otázky a správne odpovede

1. Čo robiť s vyschnutými miestami na trávniku?

Vyschnuté miesta môžete opraviť tak, že ich prelopte, nasypete substrát a zasejete novým osivom. Lepšie však je použiť Floria Trávníkový náplast 3v1, ktorá obsahuje substrát, rýchlo klíčiace osivo a hnojivo na podporu rastu. Holé miesto prelôpte, nasypete náplasť a zalejete. Do 2 týždňov bude miesto zelené.

2. Ako a kedy správne vertikutovať trávnik?

Trávnik môžete vertikutovať kedykoľvek počas roka. Obvyklé obdobie je jeseň alebo jar. Cieľom je vyčesať zvyšky odumretých tráv, trávnu plst po kosení a celkovo trávnik prevzdušniť. Postupy nájdete na internete, stručne je to takto: Použite vertikutátor (elektrický, motorový), ktorý je vybavený nožmi, nie len drôtmi. Trávnik pokosíte na približne 2 cm pažit, následne vertikutátorom prejdete trávnik jedným smerom, vyčešete a zozbierate rastlinné zvyšky a potom znovu prejdete smerom kolmým. Znovu vyčešte starinu. Na zozbieranie vyčesaného materiálu je vhodné použiť motorovú kosačku. Tento tzv. otvorený trávnik presejete príslušnou trávnou zmesou a pohnojíte trávnikovým hnojivom. Dôkladne zalejte.

3. Ako zničiť burinu v trávniku, ak nechcem poškodiť trávnik?

Použite postrek selektívnym herbicídom. Dvoudĺžne buriny zničíte a trávnik zostane nedotknutý. Pozor! Nezamieňajte s totálnym herbicídom!

4. Ako sa zbaviť machu v trávniku?

Mach sa vyskytuje na kyslých pôdach, v tienistých miestach s vysokou vlhkosťou a tam, kde je nekvalitný trávnik. Mach sa nikdy nezbavíte. Dá sa ho však obmedziť napríklad zmenou reakcie pôdy z kyslej na zásaditú. To sa robí posypom dolomitickým vápnom alebo hašeným vápnom, ideálne na jeseň, keď je dosť vlhkosti, aby sa vápno rozpustilo. Mach zničíte prostriedkami na báze železa - pozor na zasiahnutie betónových plôch a prvkov, železo na nich prilepí, skoroduje a vytvorí neodstrániteľné škvrny! Aplikujte prípravok, počkajte, kým mach zčerná, a potom ho mechanicky vyhrabte z trávniku preč.

5. Je dobré používať dusíkaté vápno na trávniku?

Áno, toto môžete urobiť napríklad na jar, čím podporíte rast trávniku vďaka dusíku a zároveň ho zbavíte koreňových pliesní. Vápno má dezinfekčný účinok.

6. Kedy môžem použiť trávnikové hnojivo START? Môžem ho použiť po celý rok?

Vysoká dávka dusíka určuje použitie najmä na jar. Môžete ho použiť aj počas sezóny, ale najneskôr do konca júna. Po lete musí prísť na rad jesenné hnojivo s draslíkom, pretože je potrebné stlmiť rast trávniku a obmedziť dusík. Preto jesenné hnojivo nie je možné nahradiť bežným, ktorému naopak chýba výrazné množstvo draslíka.

trávnik

Produkty na starostlivosť o trávnik môžete zakúpiť na našom e-shope tu:

7. Kedy mám používať Travin?

Na jar, keď začnú klíčiť buriny. Travin na ne účinkuje do ich druhého pravého lístka. Obvykle ide o prelom marec/apríl. Ak chcete využiť len hnojivú funkciu Travinu, potom ho môžete používať aj počas sezóny až do približne augusta. Od septembra už rast trávniku obmedzte a použite jesenné hnojivá. Travin je vhodné aplikovať pred dážďom, prípadne po aplikácii zalejte trávnik.

8. Kedy je najlepšie začať prihnojovať čerstvo založený trávnik?

Hnojiť začnite najskôr po 2 týždňoch od úplného výstupu v celej ploche. Rozhodne volte minimálnu odporúčanú dávku výrobcom. Nezabudnite potom trávnik dôkladne zaliť!

9. Môžem dať trávu skosenú po použití Travinu na kompost?

To neodporúčame, pretože Travin obsahuje herbicíd, ktorého reziduá sa následne môžu pri prenose kompostu na záhony prenášať a spôsobiť elimináciu rastlín.

10. Od kedy do kedy je najlepšie používať jesenné trávnikové hnojivo?

Podľa počasia, ako všetky hnojivá. Obvykle však od začiatku septembra, kedy stačí jedna aplikácia. Trávniku musíte dodať draslík, ktorý upevní rastlinné tkanivá a zvýši odolnosť voči mrazu.

11. Ako funguje NATURA kvitnúca lúka?

Je to zmes bylín a tráv, ktoré sú typické pre lúku. Ak chcete dosiahnuť efekt kvitnúcej lúky, musíte zaobchádzať s trávnikom ako s lúkou, teda kosiť maximálne 2x do roka. Ak posekáte trávnik skôr, ako kvitnú byliny a vytvoria semená, v ďalšom roku už nebudete mať žiadne kvety.

12. Ako sa zbaviť krtka v trávniku?

Krtko je nekompromisný nepriateľ. Ak nepočítame úplné zničenie (otrava, utopenie), jedinou možnosťou je ho odradiť od pozemku. Použite Floria Trávníkové hnojivo s účinkom proti krtkom, kde skombinujete hnojenie prospešné pre trávnik a zároveň odpudzujúci účinok založený na aromatických látkach. Krtek ich neznáša a stahuje sa k susedovi. Aby sa nevrátil, aplikáciu pravidelne opakujte.