Plné spektrum svetla pre rastliny - rozdelenie

Aké svetelné spektrá existujú v odbore pestovania s LED svetlami?

 Existuje mnoho rôznych spektrálnych mixov, ktoré sa využívajú vo svetlách určených na pestovanie rastlín. Avšak medzi všetkými týmito druhmi je možné nájsť nejaký vzor a vykresliť najčastejšie používané svetelné spektra na pestovanie rastlín pod umelým osvetlením. Tentoraz vynecháme sodíkové výbojky a kompaktné fluorescenčné lampy (CFL), pretože ich spektrá sú priamo dané a nemožno s nimi variabilne manipulovať, ako to umožňuje technológia LED grow osvetlenia.

LED technológia priniesla do indoor pestovania úplne nový rozmer, kam sme schopní zájsť. Dokážeme napodobniť slnečné svetlo až na 98 % a dodávať tak rastlinám vo vnútorných pestiarniach takmer totožné podmienky ako pri priamom slnečnom svetle. Áno, všetko toto odhalíme pri podrobnom rozboru svetla a určíme, aké vlnové dĺžky svetlo obsahuje. Pri výrobe našich LED svetiel si sami určíme vlnové dĺžky, ktoré chceme mať obsiahnuté vo svetle, a ktoré naopak nie sú pre rastlinu príliš prospešné.

 fullspectrum FSS  

Full Spectrum (FSS)

S dvojitým vrcholom spektra pri vlnových dĺžkach 630 nm a 660 nm je FSS optimalizované pre fázu rastu a fázu sadeníc; toto spektrum by malo urýchliť rast rastliny. Farebná teplota je teplá biela - 2 000 K.

Z našich produktov:

 fullspectrum FSH    

Full Spectrum (FSH)

S dvojitým vrcholom spektra pri 630 nm a 660 nm, pričom intenzita vlnovej dĺžky 660 nm je výrazne vyššia. Spektrum FSH má silný fotosyntetický účinok a taktiež prejavuje najväčší vplyv na fytochróm absorbujuce červené svetlo. To pomáha najmä pri zvýšenej úrode a následne hojnej zbere plodín. Farebná teplota svetla je 2 000 K.

Z našich produktů:

 fullspectrum FSG    

Full Spectrum (FSG)

Špeciálne upravené plné spektrum plní funkciu hlavných fotoreceptorov a pigmentov mimo rozsah 660 nm a 450 nm. Toto spektrum je vhodné pre rozmnožovanie vo vnútorných pestovateľských priestoroch. Celková chromatickosť spektra FSG je regulovaná na 4000 K. Poskytuje vhodné pracovné prostredie a realistickejšie podanie farieb na úrovni CRI 88+.

Z našich produktů:

 fullspectrum FSM    

Full Spectrum (FSM)

Upravené plné spektrum plní funkciu hlavných fotoreceptorov a pigmentov mimo rozsah 660 nm a 450 nm. Toto spektrum je vhodné pre rozmnožovanie a klonovanie vo vnútornom pestovaní. Chromatickosť plného spektra FSM je upravená na 3 200 K. Tým sa zvyšuje energia červeného svetla vo vlnovej dĺžke 660 nm vo farebnom svetle. Poskytuje krásne pracovné prostredie a realistickejšiu reprodukciu farieb na úrovni CRI 85.

Z našich produktů:

 Spektrum RB    

Spektrum R:B

Spektrálne žiarovky využívajú LED čipy s vlnovými dĺžkami 450 nm (modré svetlo) a 660 nm (červené svetlo). Na základe najnovšieho akademického výskumu sme zistili, že toto spektrum je najúčinnejšie pri zvyšovaní obsahu rastlinného antokyánu, chlorofylu a karotenoidov.

 Spektrum FRS    

Spektrum FSH

S maximálnym výkyvom spektra pri vlnovej dĺžke 730 nm je FRS navrhnutý tak, aby zameriaval fotoreceptory fytochrómu "dalekého červeného" (FAR RED). Toto spektrum je široko využívané na zacielenie na fytochróm Far Red (Pfr) v fotomorfogénnych svetelných aplikáciách. Používa sa na predĺženie noci v fáze kvitnutia, aby sa podporil proces kvitnutia u krátkodenných rastlín, ako je napríklad konope.

Tip: Ak pestujete rastliny bohaté na plody, hľadajte umelé LED osvetlenie, ktoré je doplnené týmto FAR-RED spektrom.

 Spektrum UV    

Spektrum UV

UV svetlo je veľmi dôležitým podporovateľom rastlinných farieb, chutí a aróm. Štúdie ukazujú, že UV svetlo o vlnovej dĺžke 385 nm podporuje akumuláciu fenolických zlúčenín, zvyšuje antioxidačnú aktivitu rastlinných extraktov, ale nemá významný vplyv na rastové procesy. Používa sa na sterilizáciu pestovateľského prostredia a zvýšenie odolnosti rastlín voči škodcom. Tiež môže v posledných týždňoch kvitnutia vytlačiť z rastliny maximum.

Z našich produktov: